Биомимикрията и градовете в борба срещу изменението на климата

korali

Според архитект Майкъл Паулин градовете могат да помогнат за спиране на изменението на климата, като имитират естествени процеси, които премахват въглеродния диоксид от атмосферата.

Сградите могат да бъдат изградени от материали, съдържащи атмосферен въглерод, които в края на своя живот да бъдат рециклирани, предлага Паулин. Според него, новите видове бетон, богат на въглерод и биопластмасата могат да акумулират големи количества от този елемент.

Michael Pawlyn

Паулин е основател на лондонското студио Exploration Architecture. Той е привърженик на биомимикрията – дисциплина, която е обърната към природата и търси решения на човешките нужди. „Биомимикрията включва цялостно преосмисляне на вида материали, които използваме, и начина, по който ги събираме“, казва той.

Архитектите и учените трябва да си сътрудничат, за да разработят материали, които имитират естествените системи за регулиране на климата на земята, каза Паулин.

„Това ни дава реален шанс да реинтегрираме дейностите си в биологични системи и в резултат да получим сгради и градове, които да са без отпадъци, използват много по-малко материали, не отделят замърсители и осигуряват нетни ползи“, добавя той.

„Можем да стигнем до момент, в който архитектурата всъщност ще има положително въздействие.“

Най-голямото въздействие обаче може да има разработването на бетон, който да абсорбира въглеродния двуокис, вместо да отделя. Бетонът и циментът са сред най-големите фактори, допринасящи за глобалното затопляне.

„Има някои очевидни примери на използването на дървесина, но също така и някои нововъзникващи такива, като производството на цимент или инертни материали по начин, който имитира форми на биоминерализация, подобна на растежа на коралите“, казва Паулин.

Няколко компании разработват бетон, който използва въглерод като суровина. Blue Planet например, работи върху продукт, който е съставен 44% от въглероден двуокис. Производственият процес имитира образуването на ооиди (ooids)- естествени малки сфери, покрити с калциев карбонат.

ooids

От Blue Planet изчисляват, че повече от половината от целия произведен от човека атмосферен въглероден двуокис (22 милиарда тона) може да се изземе, ако строителната индустрия премине към този материал.

„Наистина ни е необходима форма на бетон, която е еквивалента на корала, който извежда въглерода от околната среда и го улавя в твърда минерална структура“, добавя той.

Може да харесате още...