Бизнесът и институциите с обща цел да повишат възможностите за саниране на жилищни сгради

Нелоялна конкуренция и липса на регистър на фирмите, които работят в сферата на санирането. Това е един от основните проблеми на бизнеса, заяви председателят на УС на СБВПФ Христо Щерев. По думите му регистрираните фирми са 290, а по неофициални данни предприятията, занимаващи се с това са 10 пъти повече.

Христо Щерев – председател на УС на СБВПФ: „По неофициални данни фирмите в бранша са над 2 500 стопански субекта. Тоест може да си представите каква огромна диспропорция имаме, по отношение на това да знаем кой оперира на този пазар.“

Създаването на регистър с фирмите, опериращи на пазара ще създаде по-голяма прозрачност и доверие, категоричен е Христо Щерев.

Христо Щерев – председател на УС на СБВПФ: „Може би не знам да съществува друг бранш друга НПО, която като нашата да желае да се саморегулира и ние да се самобичуваме и ние да искаме да има регистър. Ние искаме да знаем кои фирми работят в този бранш и да носят отговорност.“

Контролът при санирането е много важен, както и качеството, заяви зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова. Близо 2022 сгради се очаква да бъдат санирани благодарение на Националната програма за саниране, броят обаче на нуждаещите се сгради от подобрение е много по голям, категорична беше министър Крумова.

Малина Крумова – зам.-министър на регионалното устройство: „Националната програма обхваща само 2022 сгради на този етап. Финансирането ще стигне за горе долу толкова. Но ние имаме много по-тежка задача с вас. При над 100 хиляди сгради, програмата е капка в язовира. Общо взето много малка част от това, което ние трябва да постигнем.“

Бизнесът и институциите се обединиха околото въпроса за гарантирана устойчивост при санирането на сградите, защото най-важната цел е да се намерят устойчивите механизни, които да позволят на по-голяма част от българските домове да бъдат санирани.

Може да харесате още...