Блокирайте топлината в къщата
Не само студът през зимата, но и жегата през лятото могат да доведат до неприятни температури в жилищните сгради. Защитата от летните горещини включва, наред с други неща, прозорци с термозащита, щори или ролетни щори и вентилация през хладните нощни часове. Интензивното слънце все повече нагрява тъканта на сградата през прозорците и отвън. Най-горещо става на горните етажи, тъй като покривите са изложени най-много на слънчевите лъчи. Ако няма защита, топлината се разпространява доста бързо в сградата. При външни температури над 30 градуса вътре не може да се издържа дълго време.
Кои предпазни мерки са разумни?
Не е задължително всичко това да се случва. „С няколко предпазни мерки може да се избегне прегряването на домовете“, казва Франк Хетлер от Zukunft Altbau. „Те предвиждат намаляване на температурата в помещенията с няколко градуса, особено на горните етажи“. По този начин собствениците на жилища могат да държат жегата настрана. Особено в градовете с много запечатани повърхности, сградната тъкан се нагрява силно през деня. Такъв микроклимат оказва голямо натоварване върху хората и животните.
Прозорци със слънцезащитно стъкло
Важен елемент в защитата от летните горещини са модерните термоизолирани стъклопакети или дори стъклопакети със слънцезащитен ефект. Тройният стъклопакет с много тънко метално покритие на стъклото гарантира, че големи части от слънчевата топлина не попадат в къщата.
Стойността g (за обща пропускливост на енергия) показва колко добра е защитата срещу прегряване, причинено от прекомерно слънчево греене. При нормално топлоизолационно стъкло стойността е 0,55 – това означава: 55 процента от слънчевата топлина попада в дома. Съвременните тройни стъклопакети имат стойност около 0,5, слънцезащитните стъкла до 0,2. „Така между 50 и 80 процента от слънчевата топлина остава навън“, казва Валдемар Дьор от Асоциацията за стъклени фасади на Баден-Вюртемберг.
„Ниски g стойности се изискват там, където през горещите дни върху прозорците пада много слънце, като например прозорците с южно изложение, но също и някои прозорци с източно и западно изложение.“ От северната страна те обикновено не са полезни, освен за покривните прозорци. Въпреки това много ниските g стойности не са желателни през зимата, когато слънцето е добре дошло.
Регулиране на топлината чрез слънцезащитни елементи и вентилация през нощта
Още по-важно е засенчването на прозоречните повърхности чрез слънцезащитни елементи, като спуснати ролетни щори и щори, тенти и капаци. Особено ако те са монтирани навън, това допълнително намалява топлината. По-дългите надвеси на покривите и балконите спомагат за това, през лятото прозорците да се нагряват по-малко от силното и високо слънце.
„Вентилацията през по-хладните нощни часове също играе важна роля“, обяснява Дьор. „Тогава топлината, която все още е в къщата, просто се извежда навън. „За тази цел собствениците на жилища трябва да проветряват кръстосано, т.е. да отварят широко противоположни прозорци по едно и също време. По този начин топлият въздух в помещението бързо се обменя с по-хладен и сградата може да се охлади.
Снимки: Zukunft Altbau