Екологично производство на стъкло със скенер
Стъклото е екологичен материал: състои се от естествени суровини и може да се рециклира на 100%. Това означава, че стъкларската промишленост може да допринесе за устойчивостта. Тук ви разказваме как могат да се пестят ресурси при обработката на стъкло чрез използването на скенери, като същевременно се оптимизира производството.
Производството на стъкло изисква значително количество енергия. Въпреки това съществуват начини за намаляване на потреблението на енергия и за опазване на ресурсите. Един от тях е използването на рециклирано стъкло като суровина за производство на флоат.
Стъкленият материал е 100% рециклируем и може да се използва безкрайно много пъти без загуба на качеството. Той може да се връща в процеса на топене толкова често, колкото е необходимо, и да се преработва в нови стъклени продукти. Следователно рециклирането на стъкло функционира в условията на затворен икономически цикъл. При производството на флоат стъкло рециклираното стъкло може да се разтопи при по-ниски температури от другите материали. По този начин добавянето на парчета от старо стъкло може да намали нуждата от енергия при производството на базисно стъкло. Така топенето на старо стъкло предпазва климата и в същото време пести суровини като кварцов пясък, сода и вар.
Стъклата, които са снабдени със покрития или изглеждат като ламинирани композитни материали, трябва обаче да бъдат предварително подготвени по подходящ начин. Затова оптималното решение е да се използват парчета и стъклените изрезки, които се натрупват като отпадък при довършителните работи или обработката на стъкло. И тук влиза в действие използването на скенери.
Намаляване на стъклените отпадъци
Процентът на бракуваните стъклени продукти може да бъде намален чрез използване на скенери, като например тези, предлагани от Viprotron. По този начин дефектните стъкла могат да бъдат открити и сортирани преди рязане по време на обработката или в края на производствения цикъл. Така могат да се спестят материали, които се използват за по-нататъшни производствени процеси (ламиниращи фолиа, дистанционни елементи, керамична боя и др.).
Скенерите поддържат цялостна автоматизация и постоянна оптимизация на процесите. Това води до значителни икономии в процеса на работа, както и до значително подобряване на екологичния отпечатък на производството.
Снимки: Viprotron