Енергийна ефективност на сградите. Финансиране при кворум на 67% от собствениците

„Енергийната ефективност е въпрос на целенасочена политика към подобряване на енергийната среда и ефективната енергетика“, каза пред строителния бранш Калин Рогачев, заместник – министърът на МРРБ.  Законът за етажната собственост дава възможност обитателите в дадена сграда да се обединят в асоциация със статут на юридическо лице, като така се улеснява връзката с финансовите институции и фирми при ремонт и саниране на сградите. По този начин съседите поемат по-големи отговорности към собствеността си и един към друг, но имат и по-големи възможности.

До края на май 2009 г. се очакват промени в европейския регламент, който регулира инвестициите в регионално развитие, част от които са мерките за подобряване на енергийната ефективност на сградите. Целта е да се увеличи финансирането за тази дейност както за публичните, така и за жилищните сгради в европейските градове„, каза зам.-министърът на регионалното развитие Искра Михайлова по време на кръгла маса на тема „Енергийна ефектвиност” в рамките на BBW 2009.

Приоритет в политиката на ЕС ще бъде градското развитие.

Искра Михайлова, зам.-министър на регионалното развитие

Приоритет в политиката на ЕС ще бъде градското развитие, което включва дейности като жилищно планиране, енергийна ефективност на сградите, социална инфраструктура, организирането на икономически дейности  др.

По програмата градско възстановяване се предвижда финансиране от 839 млн. евро, като голяма част от тях ще отидат за саниране на жилищата. Най-голям дял е предвиден за столична община – 100 млн. евро. Близо 300 млн. евро ще си поделят шестте големи града в страната ни, а с остатъка ще се обновяват останалите 79 общини.

Източниците на финанси за саниране са оперативни програми и националната програма. От 2007 г. държавата реално субсидира чрез бюджета санирането на сгради (или отделни входове), в които има 100% съгласие на собствениците.

Това изискване за пълно съгласие при обновяване на сградата е премахнато с новия Закон за етажна собственост, който влиза в сила от 1 май 2009 г.

При изпълнение на проект за саниране и цялостен ремонт е необходим кворум от собствениците на 67% идеални части от сградата. Това обясни заместник – председателят на парламентарната комисия по правни въпроси Яни Янев. „Предвидили сме и варианта, когато някой собственик притежава по-голяма част от сградата„, допълни г-н Янев. Изисква се съгласието на 67% от всички собственици в сградата. (Още в два случая се изисква същото съгласие в дадена сграда – при учредяване право на строеж и при отстраняване на собственик от сградата за определен период).

От 3 до 5 хиляди лева струва санирането на жилище

България има възможност да ползва структурните фондове за жилищни цели от 2007 г. Статистиката обаче сочи, че до края на миналата година по линия на проекта “Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради” са санирани 47130 кв. м РЗП, от което са се възползвали 485 домакинства. Това в проценти означава, че над 50% от хората предпочитат да плащат кеш, а едва 10% използват кредити за цялостно обновяване на жилищата си. Основните бариери са липсата на колективен орган и поддържане на етажната собственост, според Цвета Наньова, ръководител на проекта за обновяване на моногофамилни жилищни сгради.

Друг фактор е поносимостта за домакинствата, които средно трябва да платят между три и пет хиляди лева за санирането на жилището си. И макар повечето столични блокове да изглеждат като цветни кръпки, санирани индивидуално, то около 30% от всички домакинства в страната нямат такава възможност. Опитът в Германия показва, че при 50% субсидия, то процентът на домакинствата спада до седем. У нас собствениците на жилища, кандидатствали по този проект, плащат 80% от цената за санирането на блоковете. В цената влиза не само изолирането на сградата, но и смяната на дограмата, подмяна на общите вертикални щрангове, ремонт и подновяване на покриви, входове, козирки.

Близо 70% от населението се отоплява с електричество.

Това е ужасно много, обезпокоена е г-жа Наньова. Според проучвания жилищният сектор достига до 90% от потреблението на енергия в обществото, и по-специално в по-бедните държави.

От друга страна резултатите от проекта показват, че планираната икономия на енергия е около 60% годишно (включително над 3.3 млн. КВтч) и над 2600 тона въглероден диоксид (СО2).

В страните от региона повечето жилищни сградите са строени между 60-те и 80-те години на миналия век и притежават ниска топлоефективност и отоплителни системи с високи загуби. Новите сгради също се строят с ниска топлинна ефективност, а нарастващото жилищно строителство и потребление на електричество завишават въглеродните емисии.

Не се проектира енергоефективно

Подобряването на енергийната ефективност на стари и новостроящи се сгради е съпроводено от нормативни изисквания по време на проектирането и строителството. Наредба №7, която определя тези норми, във фаза проектиране не работи„, е категоричната оценка на проф. д-р инж. Димитър Назърски. Той отчита, че коефициентът на топлопреминаване U за външните стени трябва да се намали от 0,5 на 0,35-0,4 W/m²K. За покривите – от 0,33 да се снижи на 0,25 W/m²K, а за дограмите – от 2 W/m²K да се достигне до европийските стоности – 1,2-1,4 W/m²K.

Нормативната база е проблем особено на фаза проектиране„, счита проф. Назърски. „Още на фаза идеен проект трябва да се изяснят топлоизолационните свойства на сградите. От там нататък до изготвянето на работен проект и паспорт на сградата, би трябвало да имаме данни за свойствата на сградата, но ние нямаме. Липсват разработени топлоизолационни системи на ограждащите елементи на сградата и детайли за тяхното изпълнение.

Един от проблемите при изпълнение на топлоизолационните системи е липсата на проект за структурата на слоевете на топлоизолационните системи на ограждащите елементи. Обикновено изпълнителят на обекта, ако не разполага със топлоизолационна система, то тя не се прави„, отчита проф. Назърски. „В повечето случаи при съвременното строителство се спестяват по-скъпите и качествени изолационни материали. Най-често се употребяват 6-8 см EPS плочи и каменна вата, която е с недостатъчна твърдост.

При новото строителство има вече много постижения.

При новото строителство има вече много постижения по отношение на енергийната ефективност на сградите, защити колегите си арх. Желязко Иванов. Според него проектантът,  собственикът и инвеститорът имат нагласа за изграждането на обектите в съответствие с принципите за Енергийна ефективност. По-скоро нормативната база се се нуждае от усъвършенстване, смята той.

В подкрепа на твърдението му са и сдруженията на фирмите за изолации и дограми, които разработват свои норми за работа в съответствие със Закона за енергийна ефективност (ЗЕЕ). С приемането му през ноември 2008 г. бе въведено задължително обследване на съществуващия сграден фонд за енергийна ефективност, което налага и задължителното сдружаване на съседите в една сграда. Тази процедура, за която държавата поне засега не отпуска средства на гражданите, касае всички собственици на сгради с над 1 000 кв. метра РЗП.  Енергийният паспорт става задължителен при отдаването на сгради и жилища под наем и продажбата им.

Контролът при капиталното строителство се осъществява от строителния надзор, който прави технически паспорт, а енергийният е част от него. След  три години експлоатация на сградата собственикът прави обследване и получава енергиен паспорт. Обследването за енергийната ефективност се прави от консултантски фирми, вписани в регистър на Агенцията за енергийна ефективност (АЕЕ).

По последни данни на АЕЕ в България са обследвани 2 327 сгради, които са получили сертификат клас „А” и „Б”, със срок на валидност съответно 10 и 5 години. Това са най-вече обществени сгради – държавна и общинска собственост. Обследваните частни сгради са 1056 на брой. Според статистиката 680 хиляди жилища трябва да се обследват, като 97% от тях са частна собственост. А потреблението на енергия е 184кWh/m² годишно.

Първата конференция по въпросите на енергийната ефективност в жилищния сектор ще се състои на 21 и 22 април 2009 г. в София.

Може да харесате още...