Ето как работят входните врати на бъдещето
Някои от имената на компании звучат смешно, като производители на залъгалки или бебешка храна: Nuki, Kiwi или Kisi. Зад имената на тези производители на аксесоари се крие пълна революция, която засяга нашия живот. Вратата, такава каквато я познаваме от къщи, апартаменти и стаи в детството си, скоро може да се промени основно. Или по-скоро начинът, по който работи. Кого и защо пуска- или пък не.
Например Nuki, компания от Грац, основана през 2014 г. Интелигентната ключалка на вратата, продавана от дигиталната компания, прилича на малка самобръсначка. Тя се завинтва отвътре към съществуващата ключалка. Един вид предавател в къщата свързва кутията с интернет – тогава жителите имат достъп до заключващия механизъм отвсякъде.
Докосването с пръст може да е достатъчно
Това означава: вратата може да се отваря без ключ от упълномощени лица с едно докосване на пръст на смартфона. Дори и да сте далеч, можете да използвате аксесоарите Nuki, за да позволите на членовете на семейството, приятелите, пощальоните или майсторите да влязат. Цифровият компонент може също да бъде настроен така, че вратата да се отваря автоматично, когато упълномощено лице се приближи със своя смартфон. Мечта за всеки, който се прибира от време на време с тежки чанти или кутии.
Ако вярвате на тази визия за бъдещето, която вече е практически достъпна, добре познатият ключ скоро ще изчезне от живота ни. Непосилните маневри, които трябва да се извършат, за да се предаде резервният ключ на гости, инкасаторите или човека, който храни котката. Търсенето в коша за пране на панталоните, в чийто джоб сте сложили ключа от мазето. Ако гледате положително: много по-малко проблеми.
Съмнения относно цифровите решения
Но колкото и да вярвате в напредъка, изпитвате все някакви съмнения. Колко добре е да дигитализираме и последните кътчета на ежедневието си? Колко доверие даваме на все още младата технология? И ако нашите смартфони често са твърде слаби, за да оцелеят по време на съботната екскурзия – как да живеем с мисълта, че вечерта стоим пред заключена входна врата с паднала батерия?
Известни са ни електронни брави, които от известно време работят с чип карти в хотели и офиси на фирми. Обикновено зад тях стоят предпазни мерки или практически съображения. Ако се загуби метален ключ, много брави често трябва да се сменят. Цифровите механизми, от друга страна, могат лесно да бъдат препрограмирани.
Мисълта зад новите концепции е по-голяма, по-систематична. Свързано е с това, което е обект на дискусия в рамките на понятието интелигентен дом от няколко години. Целият дом трябва да бъде проникнат от цифрова архитектура – така че в един момент осветлението и печката автоматично да се изключат, когато излезете от къщата. А отоплението и музиката се включват незабавно, когато цифровият ключ изпрати сигнала, че сте се върнали.
Колко надеждна е техниката?
За щастие, ако не се доверите на тази пълна визия, което е напълно разбираемо, можете да изберете отделни компоненти. Цифровото преобразуване на ключалката на вратата обикновено не означава големи модификации. Хардуерът, който трябва да закупите обаче, не е точно евтин – от 100 до 400 евро. Сега има много доставчици, някои интелигентни ключалки могат да се управляват и с разпознаване на пръстови отпечатъци, лице или глас – технологии, които мнозина вече използват, за да отключат смартфоните си.
Не могат ли всички тези механизми да бъдат лесно повредени? Има критични въпроси. Колко зряла е технологията? Колко податлива е сложната цифрова система на грешки, колко надеждна е клиентската услуга, предоставяна от сравнително малките производители? И колко добре се чувстваме с идеята да изпращаме още повече данни за движение от ежедневието си към външни сървъри? Разбира се, доставчиците гарантират най-добрата защита. Въпреки това, не трябва да се забравя, че цифров ключ създава данни, които някой първо трябва да изтрие отново.
Но какво, ако батерията на мобилния телефон се изтощи и вратата е заключена? Най-добрият съвет, който производителите имат за този случай: Поддържайте конвенционален ключ готов за спешни случаи.