Големите индустриални обекти и покривните PV (фотоволтаични) конструкции са нашето бъдеще

В началото на една доста трудна за бранша година разговарям с един от опитните мениджъри в сектора инж. Иван Батаклиев – управител на фирма „ПРОФИЛ-И”ООД, гр. Пловдив.

Той самият има над 15 годишен опит в производството на алуминиеви конструкции и дограма, в партньорство с утвърдени наши и чужди производители на фотоволтаични  и алуминиеми профили. На база традициите в работата  и новите разработки екипът решава да включи и нова дейност – разработването на проекти и изграждане на соларни (фотоволтаични) инсталации и централи.

Срещата ни се състоя минути преди годишното общо събрание на Сдружение Български врати  и прозорци”.

Г-н Батаклиев, кои според вас са важните и нерешени досега проблеми в сектора „врати и прозорци”?
Аз адмирирам подобни сдружения. Обединението ни в този труден момент е още по-необходимо, предвид трудностите в бизнеса. Важен е въпросът с въвеждането на  CE маркировката за съответствие на дограмите от 1 февруари 2010 година, което трябваше да стане преди година.

В момента помощта на асоциацията и специалистите е полезна и в посока търсене на нови пазари, което според мен ще бъде спасение за фирмите. Ако можем да вземем някакъв пазарен дял от този, който чехите и поляците взеха в този сектор в Европа, ще можем да оцелеем. С това, което правим на вътрешния пазар, можем най-общо казано да си плащаме ежедневните разходи в момента.

Споменахте, че с една година се е отложило въвеждането на СЕ маркировката у нас. Фирма  „ПРОФИЛ-И”  има ли готовност за това?
Да, почти сме готови с пълния набор от документи. С фирма „Кьомерлинг” имаме споразумение за прехвърляне на сертификата за първоначално изпитване на типа (ITT) на продукта. Системата при нас е разработена, като сме получили съответните методични указания и технологични изисквания, включително за обкова и стъклопакетите. На завършващ етап е и процедурата по прехвърлянето на ITT сертификатите от фирмите „Алумил” и „Стилмет”, с които работим.

За вътрешния пазар, може би ще има известен период за придобиване правото за поставяняне на знак СЕ, в съответствие с европейските стандарти. Но ако дадена фирма иска да участва на търгове или кандидатства за обществени поръчки, това ще бъде едно от задължителните условия.

Кои други европейски показатели и норми гоним все още?
Коефициентът на топлопреминаване за различните системи врати и прозорци при нас  все още не е на нивото на европейските показатели за дограмите. По предложение на Сдружение „Български врати  и прозорци”, изискване за max на коефициента на топлопреминаване Kw за PVC прозорците бе намален на 1.7 W/(m²K), а за алуминиевите  стана 2.0 W/(m²K). Тези параметри не може да се сравняват с показателите в Германия, където Kw max е до 1,3 W/(m²K). У нас производителите на различни AL и PVC  системи могат да предложат такива, удоволетворяващи изискването за Kw max < 1,3 W/m²K., но са доста скъпи, което затруднява прилагането им в тези пазарни условия. Тази и още други причини засега задържат коефициента на тези нива.

Какво мислите за фирмите, които не биха могли да постигнат установените норми в срок?
Ако по–малките фирми не разполагат с необходимото технологично оборудване, за да покрият изискванията за поставяне на  знака CE върху своята продукция, може би ще се получи като в Германия, където тези фирми се специализират като подизпълнители в монтажа.

Нивото на строителния бизнес в България в перспектива ще бъде максимум 20% от обемите, които сме имали през 2007 г. Дори и да има по–големи обекти, от порядъка на над 1000 кв. метра, то няма да са толкова много, на фона на фирмите с капацитетни възможности.

Вие имате над 15 години опит в бранша и разполагате с необходимото оборудване. В какво ще инвестирате през тази трудна за бизнеса и пазара 2010 г?
На база на 15 годишния ни опит в проектирането, изработването и търговия на алуминиеви конструкции, решихме да инвестираме в конструкции за фотоволтаични системи.

Вече година и осем месеца работим в тази насока, макар да  знаем, че в България трудно се разработва един нов пазар.

На срещата, организирана от КРИБ с представителите на правителството и компаниите, ангажирани в бизнеса с ВЕИ, думата мораториум бе забранена. Според мен и в изнесената информация има аномалии, които правителството трябва да реши, като въведе ясни правила. Само така бихме изпълнили ангажиментите си към ЕС за 16% дял на ВЕИ в крайното енергийно потребление през 2020 г., за да не се налага да внасяме зелена енергия от Германия или други страни.

Стана ясно, че има подадени молби за изграждане на фотоволтаични и вятърни централи за около 11 800 мегавата, което е нереално. В района на Добрич има претоварване от 1800 мВт, а в района на Козлодуй има свободни около 1500 мВт, поради отпадане на мощности. Затова държавата трябва да ориентира инвеститорите къде има технологични възможности да се инвестира и в какви параметри, да речем в периода до 2013 г.

Какви са конкретните Ви очаквания за развитието на бизнеса Ви с фотоволтаични инсталации?
Аз лично очаквам фирмата ни да има възможност да работи на не големи обекти, като  индустриални халета, например. Очаквам да бъдат оповестени средствата, които се отпускат като безвъзмездна помощ по ОП „Конкурентоспособност” за покривни фотоволтаични конструкции за индустриални халета, от порядъка на 100-200 кВт инсталирани мощности. Като членове на Българската Фотоволтаична Асоциация БФА  подкрепяме инициативата „10 000 покрива”. Тези проекти са реализуеми, стига да има субсидии. Банките са резервирани в това отношение, тъй като искат допълнителни финансови гаранции за дейността на фирмата.

Имате ли вече изградени обекти?
За момента изградихме тестова фотоволтаична централа, с мощност 2,8 кВт съмвестно с немската фирма SUNWAYS AG, чийто официален представител сме от юли 2008 г. Тя е по–скоро демонстрационна за клиенти, които да се информират за количествата произведена електроенергия в различните периоди на годината. Ние предлагаме  и всички материали и компоненти, необходими за соларни системи.

Опитът, който имаме в производството на алуминиеви конструкции, ни даде възможност да разработим собствена монтажна система за покривни конструкции.

Малките инвеститори в производствената сфера търсят начин да изработят сами носещата конструкция, върху която монтират алуминиеви скари, за да се подредят слънчевите модули. По този начин, с наши монтажни компоненти има изградени вече няколко малки фотоволтаични централи, с мощност до  30 кВт в България и пет покривни конструкции в Германия.

Това е една потенциална възможност за фирмите за врати и прозорци при липса на натовареност, да се преорентират и изпълняват монтажните дейности на такива системи.

С какви соларни модули и компоненти работите?
С моно и поликристални соларни модули, както и инвертори на фирма SUNWAYS AG, кабели от фирма Elettrobrescia S.p.a и конструкции на фирма Terrafix Anlagenbau GmbH.   Имаме изготвен  технически проект за инсталаця от 350 кВт мощност, в партньорство с немската компания Terrafix Anlagenbau GmbH. Решихме да работим с немски компании, заради опита и специалистите, които имат в областта на фотоволтаиката. Затова и изпратихме двама наши представители на обучение в Германия. Аз също бях там и видях какъв е технологичния порядък за изпълнение на 2 мегаватова и 20 мегаватова фотоволтаична централа. Затова и за по-сериозните наземни PV централи ще работим с тях. Партньорството ни включва оборудване и консумативи. То е наложително, тъй като всеки инвеститор на PV системи търси изграждане от утвърдени фирми, а фирма  Terrafix Anlagenbau GmbH притежава опит и референции от изградени централи с мощност над 200 MW.

На фона на приоритетите Ви към новите технологии, как ще продължи производството на дограма?
Ние нямаме право да спираме нито една от дейностите си, както производство на многофункционални прозоречни системи, врати и парапети, така и търговската дейност.  В тази трудна ситуация се стремим да съчетаваме всички дейности, за да успеем.  Надявам се да имаме пазар за фотоволтаичните продукти и системи и най-вече да можем да изградим свой обект. Практиката в Германия и Италия показва, че за една фирма не е малко  да достави  дори само оборудването, защото то формира 60-70% от цената на  проекта.

Търсим и пазари в нашата област – всичко свързано с алуминия. Имаме самочувствие, че можем да го направим, както и добри възможности и опит да проектираме.

И отново по пътя на кооперирането и обединението, с колеги от Сдружение „Български врати  и прозорци” предвиждаме да произвеждаме и предлагаме луксозен тип интериорни врати. Надявам се да успеем, стига да намерим приемлива цена за нашия пазар.

Боян Гребенчарски,
мениджър „ФОТОВОЛТАИЧНИ СИСТЕМИ”

Той е човекът, на когото г-н Батаклиев се доверява за управлението и разработването на соларни системи и фотоволтаични инсталации.  Боян Гребенчарски ще работи съвместно с немските партньори, благодарение на които изучава целия процес по организирането, административно обезпечаване и контрол при проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на една фотоволтаична централа.

„Целият този процес включва няколко етапа – обяснява той. Започва се от  избора на терен, ограждането му, маркиране, анкериране, изграждане на конструкцията, монтаж на панелите, полагане на кабелите  и подготовката за включването в електропреносната мрежа.

Важна е координацията между различните изпълнители на тези процеси, за да не се получи конфликт, например багерите да заличат част от маркировката. От особено значение е една и съща фирма да отговаря за  измерванията, позиционира точките за анкерите и същевременно да полага кабелните линии.

Опитът в Германия, Испания, Италия и други развити в тази област страни показва по-добро изпълнение и професионализъм при работа с различни фирми, тясно специализирани в конкретна  област. Те разполагат с необходимото оборудване и специалисти, и така се работи по-бързо и по-качествено. Тази система има съответни плюсове и минуси, но е за предпочитане, ако искаме гарантирани срокове и качество на изпълнение”, допълва г-н Гребенчарски.

„Партньорите ни от SUNWAYS AG са съсредоточили вниманието си върху висококачествени пазарни продукти в една по-малка пазарна ниша – специални решения. За нас също би било стимул, ако в новото законодателство залегне въпроса със задължителното изграждане на соларни инсталации, при изграждането на нови къщи или при санирането на по-големи обекти и жилищни сгради. Оптималният вариант е да се поставят върху покривите.

От правилния избор на профили зависи и качеството на изпълнение на инсталациите. Ние използваме моно и поликристални соларни модули на различни европейски производители и марки, които имат гаранция за качество и носят отговорност за него.

С тях много по-лесно се работи и по отношение на сервизно обслужване и има съкратени срокове за доставка, например при нужда от подмяна на дефектирали модули или доставка на допълнителни компоненти”.

Може да харесате още...