Интелигентни прозорци ще реагират на топлина и студ

Изследователи от университета RMIT в Мелбърн, Австралия, разработиха ново ултра-тънко покритие, което реагира на топлина и студ, и дава възможнст за създаване на „умни прозорци“. Саморегулиращото се покритие, което е хиляди пъти по-тънко от човешки косъм, работи автоматично, като пропуска навътре топлината, когато е студено, и блокира лъчите на слънцето, когато е горещо. Интелигентните прозорци ще имат способността естествено да регулират температурите в сградата, което води до значителни ползи за околната среда и значителни финансови спестявания. Водещият изследовател доц. Мадху Бхаскар каза, че пробивът ще помогне да се посрещнат бъдещите енергийни нужди и да се създадат сгради, реагиращи на температурата на околната среда. „Ние правим възможно производството на интелигентни прозорци, които блокират топлината през лятото и я задържат вътре, когато времето е студено“, каза Бхаскар.

„Най-голямата част от енергията в сградите се губи през прозорците, а нашата технология има потенциала  да снижи нарастващите разходи за климатизация и отопление, както и да намали драстично въглеродния отпечатък на сгради със всякакви размери.“

Саморегулиращото се покритие е създадено с помощта на съединението ванадиев диоксид и е с дебелина 50-150 нанометра. При 67 градуса Целзий ванадиевият диоксид се трансформира от изолатор в метал, което позволява на покритието да се превърне в универсален оптоелектронен материал, чувствителен към светлината. Покритието остава прозрачно за човешкото око, но става непрозрачно за инфрачервената слънчева радиация, която хората не могат да видят, но именно тя е това, което ни топли от слънчевите лъчи.

Прозорците с интелигентно стъкло от този вид могат да увеличат енергийната ефективност с до 70% през лятото и с до 45% през зимата – в сравнение със стандартните прозорци с двойно стъкло.

Макар че специалното покритие реагира на температурата, то може да бъде управлявано с прост ключ, подобен на димер. Той може да се използва за контрол на нивото на прозрачност на прозореца и следователно на интензивността на осветлението в стаята.

Прозорците не са единствените, които могат да се възползват от новото покритие. Технологията може да се прилага и за контрол на не-вредни излъчвания, които могат да проникнат в пластмаси и тъкани. Това може да има приложение за медицински изображения и скенери за сигурност.

Екипът ще се стреми да пусне технологията на пазара възможно най-скоро, заявки за патент вече са подадени в Австралия и САЩ.

Може да харесате още...