Изолирайте прозорците лесно и бързо
Слънчевите ноемврийски дни са сгряващ полъх от отминалото лято, но и последна възможност да направите зимата по-уютна вкъщи, като се погрижите за уплътняването на прозорците и така да намалите енергийните разходи. Загубите на топлина зависят както от площта на остъкляването, така и от типа строителство – еднофамилни къщи, многофамилни сгради от тухли или бетон. За всеки е ясно, че през прозорците се губи значително по-голямо количество топлина, отколкото през стените. Въздушният поток, преминаващ през прозореца, който е причина за топлинните загуби, би могъл значително да се намали с поставянето на прозорци с висококачествени профили и уплътнения. Степента на топлинните загуби се измерва с коефициента на топлопреминаване U, като по-ниските стойности са равнозначни на по-малко топлинни загуби.
Ако не сте успели да смените дограмата или новата не ви пази от проникващия студен въздух и в двата случая се налага да я проверите, и напаснете. В случай, че сте направили така нар. прогонване, идва ред на уплътняването. То отдавна не е само грижа на хората със стара дървена дограма, защото някои нови пластмасови и алуминиеви прозорци също пропускат топлината навън и студения въздух навътре. Ще кажете, проникващият студен въздух е за предпочитане пред конденза, който се получава след запечатване с нова дограма. Но доброто уплътняване не пречи на правилната експлоатация и микровентилация на прозорците, с което решавате изцяло проблема с шума и принудителното проветряване. И най-важното, уплътняването е най-лесният и пряк път до желания топлинен комфорт.
Преди години познавахме само лепенките от дунапрен, които не бяха надеждни, а и от слънцето се ронеха и се налагаше за следващата зима да ги чистим и сменяме с нови. Днес вече има достатъчно видове самозалепващи се ленти с различна структура, форма и дебелина, с които успешно може да се намали инфилтрацията на студен въздух.
Производителите у нас са единици, но има популярни немски, полски, шведски, английски, американски и други производители с търговски представители у нас.
Изборът
Мнозина са се убедили, че енергията е ценна, а всеки луфт между прозорците или на вратите струва скъпо, затова не бива да се правят компромиси.
Видът и профилът на уплътняващите ленти се избира в зависимост от мястото на монтиране и размера на фугите, които трябва да поеме. На всяка опаковка са отбелязани минималният и максимален размер на луфта, който съответната лента може да компенсира. Цветовете на уплътненията се предлагат основно в бял и кафяв цвят.
Преди да изберете уплътнение трябва да познавате възможностите на различните материали, от които се изработват. Ако класифицираме самозалепващите се ленти според степента на устойчивост, то започваме от дунапренените, които са най-ненадеждни и затова най-евтини.
За предпочитане са уплътняващите ленти от профилен или плътен етилен-пропиленов каучук (EPDM), с които се поемат различни по размер фуги. За малки луфтове някои специалисти препоръчват С или К профили, за средни фуги – Р или V и за по-големи – V и D профил. Изпъкналостта на профила улеснява многоточковото уплътняване.
Има и самозалепващи ленти с общо предназначение, които могат да уплътняват по-големи разстояния, между крилото и касата на дограмата или да шумоизолират помещението. На пазара присъстват и самозалепващи се ленти от разпенен полиуретан, с дебелина 3-5 мм и ширина до 6-9 мм, които не са много скъпи – 20 метра струват около 5-6 лева и са предпочитани за PVC дограма.
Температурна картина преди и след поставяне на уплътнение
По дълготрайни от каучуковите са силиконовите ленти, заради устойчивостта им на ултравиолетовото лъчение и способността им да запазват еластичността си. Силиконовите ленти изискват по-малко усилие при затваряне и позволяват боядисване, заради което са предпочитани, но те са доста по-скъпи от гумените, пък и за монтирането им са необходими специални инструменти.
Някои вносни продукти съчетават предимствата на каучука и силикона, като се състоят от клетъчна гума от етилен-пропилен /EPDM/ и гладка външна повърхност. Самозалепващият слой е изработен от смола и носеща основа от фибростъкло, което гарантира гъвкавост при монтажа и използването на уплътнението.
Един вариант за уплътняване, който специалистите дават като възможност е уплътняване на прозорците с помощта на акрилен силикон. Нанася се с пистолет върху добре почистена със спирт повърхност на рамката, там където обикновено се поставят уплътненията. Касата на прозореца се намазва с мазнина, за да не залепне. Окончателното втвърдяване на силикона е след 24 часа, т. е. на другия ден прозорецът може да се отвори и почисти от излишния силикон.
По аналогичен начин се избира и уплътнение за врати, като при тях липсва многообразието от профили и дебелини. Някои уплътнители за врати буквално се напъхват отдолу под вратата, поради което трябва да се предвиди дебелината й.
Уплътнители от експандиран каучук
Единственият у нас производител на профили и уплътнители от експандиран каучук, намиращ се в Ямбол, дава най-голям период на експлоатация и 10 години гаранция на продуктите си. Това е изключително лек и еластичен изолационен материал със затворена клетъчна структура, устойчив на влага. Прилага се в широк температурен диапазон от -70°C до +130°C.
Самозалепващите се ленти се поставят по ръба на дървени прозорци лесно и бързо, като в зависимост от профила покриват от 4 до 8 мм неуплътнения. Повърхността, върху която се поставят, предварително се почиства с бензин или спирт и се изчаква да изсъхне.
Полага се върху почистена с бензин или спирт повърхност и се чака да изсъхне. Това е начин за бързо и лесно уплътняване на прозорци и врати от дърво.
За един двукрилен прозорец е нужна една опаковка от 6 метра, а за трикрилен прозорец отива около 10 метра лента с ширина от 9 мм. За големи обекти има и по-големи разфасовки. На детските градини и училищата се предлагат уплътняващи ленти на половин цена, обявяват от търговската фирма в София.
Пазар
Потребителите могат да избират измежду различни по произход и вид дунапренени или гумени уплътнители с различно сечение, като решението им зависи от ширината на пространството, което искат да запечатат, както и желаното качество и дълготрайност. Повечето предлагани на пазара самозалепващи се немски, полски, шведски и други марки уплътняващи профили за дограма и врати са с гаранция от 4 до 8 години, с различна устойчивост на температурни промени и влага.
Цените на дунапренените ленти, с които се поемат фуги от 1 до 3,5 мм, започват от 4 лв. за ролка от 10 метра. Изолиращите каучукови ленти постигат по-висока степен на уплътняване и при правилно поставяне могат да спестят топлината „изчитаща” през прозорците, като намалят поне с 20% настоящите разходи за отопление.
Може да пазарувате и на метраж, като един линеен метър от два слепени профила струва средно от 1,20 до 1,60 лв. Профили – Е, P, С, К покриват фуги от 1 до 5 мм, а V и D покриват от 3 до 7 мм луфт, като са предпочитани за дървена дограма. Цената за 6 метра ролка е средно 4 – 6 лв. и за 10 м. ролка – над 7 лв.. Разбира се, за големи обекти са предпочитани 100 метрови разфасовки, чиято цена започва от 67 лв.
Препоръки
Правилният избор на материал и добрата подготовка на повърхността имат решаващо значение за трайността на връзката между уплътнението и рамката. Затова се препоръчва монтаж на уплътнението върху гладки повърхности. Изключително бързите и лесни за монтаж ленти ще ви предпазят не само от атмосферни влияния, но и от шум и прах.
Максималната здравина на залепване се постига около един час след монтажа. Елементите на прозорците или вратите не бива да бъдат почиствани с разтворители, като бензин, ацетон и други органични разтворители.
Препоръчително е уплътненията да се поставят при температури до 10 °С, затова бихте могли да се възползвате от хубавото време сега, а и от промоционалните цени на производители и търговци, за да запазите топлината и уюта на дома си.
И най-важното, за да нямате конденз, проветрявайте редовно помещенията, като за спалня и дневна през зимния период са достатъчни 2 пъти на ден по 15 минути широко отваряне на прозорците, а за кухня и други помещения с повече влага – до 3 пъти по 20 минути. Така няма да намалите температурата вътре, напротив ще създадете необходимия ви температурен комфорт.