Как да избираме слънцезащита?

shade

Слънцето е неизбежен партньор в архитектурата, който оказва влияние върху осветлението, енергийната ефективност и комфорта в сградите и извън тях. Това влияние става все по-актуално в контекста на изменението на климата, което води до повишаване на температурите и създаване на предизвикателства в околната среда. В отговор на това проектантите непрекъснато работят за адаптиране на градовете към горещините чрез мащабни градски стратегии. В по-малък мащаб, като например в жилищни сгради, проблемът може да бъде разгледан по-конкретно чрез различни решения за слънцезащита.

Тъй като влиянието на слънцето варира в зависимост от региона и времето на годината, регулируемите конструкции за сянка са от решаващо значение за ефективното управление на слънчевата светлина и топлината. Във високите географски ширини слънчевите ъгли се променят с промяната на сезоните, докато в екваториалните региони слънчевата радиация остава по-постоянна през цялата година. На пазара съществуват прибиращи се решения, изработени така, че да се адаптират към тези променящи се условия, като регулират интензивността на пряката светлина и свеждат до минимум прекомерната топлина. Подобрявайки комфорта и функционалността на пространствата, тези решения спомагат и за намаляване на въздействието на прегрятата планета.

slantsestoene

Изборът на решение за предпазване от слънцето изисква нещо повече от просто избор на обща конструкция. То включва разбиране на начина, по който ъглите на слънцегреене, сезонните колебания и метеорологичните условия влияят върху излагането на слънчева светлина, и избор на материали и системи, които отговарят на пространствените и техническите изисквания. Фокусирайки се върху топлинната динамика, конструкциите за слънцезащита играят решаваща роля за повишаване на комфорта. Например, вертикалната слънцезащита може ефективно да блокира слънчевата светлина под нисък ъгъл по време на зимното слънцестоене, предотвратявайки нежеланото нагряване. От друга страна, опциите за прибираща се слънцезащита – като хоризонтални сенници, покриви или вертикални екрани – осигуряват гъвкавост, като позволяват на слънчевата светлина да навлиза и да затопля пространствата през по-хладните дни. Тази адаптивност е от ключово значение, тъй като решенията за слънцезащита не само управляват слънчевата светлина и температурата – те са проектирани така, че да реагират на променящите се условия на околната среда и сезони. За да насочим архитектите и крайните потребители в този процес, ето някои фактори, които трябва да се вземат предвид при избора на адаптивни решения за слънцезащита.

shade

Балансиране на гъвкавостта и функционалността при конструкциите за сянка

Сред прибиращите се решения за слънцезащита на жилищни външни пространства свободностоящите сенници се отличават със способността си да се адаптират към слънчевите ъгли. Тази система, която съчетава прибиращ се навес с алуминиева рамка, монтирана на два стълба, предлага множество възможности за накланяне. Нейната гъвкавост позволява лесно регулиране на ъгъла на наклона на сенника, който може да бъде частично затворен във всяка точка от дължината на релсата и наклонен до 20 градуса напред или назад. Тази адаптивност го прави подходящ за различни часове на деня и сезони през годината. Освен това дизайнът с две колони улеснява минимално инвазивния монтаж.

За разлика от тях, външните конструкции с размери по поръчка предлагат готови за монтаж решения за слънце и дъжд. Въпреки че ъгълът им не може да се регулира, системата може да се съчетае със завеси, ролетни екрани и отоплителни уреди за създаване на три- и четирисезонни пространства. С тази допълнителна защита тези структури могат да се приспособят към по-ниски сезонни ъгли през зимата и са подходящи за жилищни и търговски обекти, като предлагат универсални, цялостни конструкции, които покриват големи площи и интегрират прибиращи се сенници.

sennik

sennik

Избор на материи за подобряване на ефективността и стила

След определянето на най-подходящата система, която да отговаря на функционалните нужди, изборът на правилните материали за тъканите става решаващ за структурата на сенника. От естетическа гледна точка цветовете и моделите на тъканите могат да преобразят всяко външно пространство, като позволяват дизайнът да бъде съобразен с фини тонове или ярки нюанси. Освен визуалното им въздействие обаче е изключително важно да се вземат предвид и функционалните качества на материалите. Сред най-често търсените свойства на прибиращите се външни покривала са устойчивост на UV лъчи, водоустойчивост, възможност за дишане и пожароустойчивост.

Проучвайки гамата от възможности, става ясно, че качествата на решенията за слънцезащита варират в зависимост от тъканта и околната среда. Например Sunbrella предлага голямо разнообразие от по-светли нюанси и материали, които са водоустойчиви и до известна степен филтрират светлината. Този материал също така е дишащ, което позволява движението на въздуха и преминаването на влагата. За разлика от тях, HarborTime предлага плътни цветове от покрита полиестерна тъкан (с винилово покритие), която е по-малко пропусклива от тази на Sunbrella, но е устойчива на мухъл и ултравиолетова светлина, като не позволява на дъждовната вода да проникне лесно в тъканта. В крайна сметка непромокаемите тъкани като Serge Ferrari и Dickson Arcade FR осигуряват възможност за пълно блокиране, тъй като са непропускливи за влага и въздух. Освен това тези тъкани често предлагат допълнителни предимства, като например огнеустойчивост, устойчивост на мухъл и повишена издръжливост срещу слънчевата радиация.

sennik

Като се имат предвид тези разлики в характеристиките на тъканите, изборът на правилната структура за слънцезащита изисква балансиране между естетиката и функционалността. Решенията често се влияят от географското положение и сезонните нужди, за да се гарантира, че избраната тъкан повишава ефективността на решението за слънцезащита. При огромната гама от цветове и десени изборът на тъкан, която съответства на функционалните изисквания и визуалните предпочитания, е от основно значение.

Съобразяване на решенията с метеорологичните условия

За да се интегрират метеорологичните характеристики с ъглите на слънчевите лъчи, е от решаващо значение да се вземе предвид как метеорологичните условия влияят върху ъглите на слънчевите лъчи и съответно върху нуждите от слънцезащита. Например в сухите райони с интензивна, пряка слънчева светлина, устойчивите на UV лъчи тъкани с висок UPF (фактор на ултравиолетова защита) са от решаващо значение. Обратно, в региони с променлива облачност или чести валежи, които могат да повлияят на интензивността и ъгъла на слънчевата светлина, решенията за слънцезащита трябва да са адаптивни към тези промени. В такива случаи прибиращите се системи с водоустойчиви тъкани и технология с една релса могат да се адаптират към различните ъгли на слънчевото греене и променливите метеорологични условия.

sennik

При ветровити условия решенията за сенници са проектирани да издържат на ветрове със скорост до 80 мили в час, което се равнява на ураган от първа категория. По време на снеговалеж обаче облаците могат да закрият част от пряката слънчева радиация, намалявайки слънчевата светлина върху повърхността. Макар че тези решения се справят добре при лек сняг, препоръчва се сенниците да се прибират в случай на силен вятър или ниски температури. В този контекст прибиращите се сенници се отличават с възможността за използване на само една релса, което улеснява ефективното им разпъване или изтегляне. Като цяло ключът е да се избере решение за слънцезащита, което реагира на ъглите на слънчевото греене и променящите се метеорологични условия, за да се поддържа оптимален комфорт и функционалност през цялата година.

sennik

Сравнението на наличните възможности за покритие за външни пространства показва, че изборът на система за слънцезащита, съобразена с конкретните условия, зависи до голяма степен от разбирането на средата, в която ще бъде инсталирана. Изборът на подходящата опция ще подобри функционалността и естетиката, осигурявайки ефективно решение за слънцезащита, което е добре адаптирано към конкретните условия.

В новото строителство най-популярните решения за външна защита на прозорците са външните ламелни щори и ролетни щори. Основната им функция е да предпазват от слънчева светлина и да осигурят лична неприкосновеност в стаите. И двата продукта се монтират отвън на прозореца, което не пречи на вътрешния дизайн или функционалостта. В зависимост от избраното решение, те могат да изпълняват и други важни функции. Например, външните ролетни щори имат отлични топлоизолационни свойства, докато венецианските щори помагат за свободно регулиране на количеството светлина, която влиза в помещението.Преди да вземете решение си струва да помислите какъв краен ефект очаквате.

Снимки: Courtesy of ShadeFX.

Може да харесате още...