Какви кредити се предлагат за енергийно обновяване на дома

енергийната ефективност

В първата част на статията „150 лева на квадрат излиза енергийното обновяване на дома” представихме възможностите, които предлага проектът „Енергийно обновяване на българските домове”, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013.

След одобреното решение на правителството да се отпускат до 75% финансова помощ за обновяване на жилище в многофамилна сграда, останалите 25% от стойността на проекта трябва да се покрият от Сдружението на собствениците. Тази сума може да бъде осигурена чрез гарантиран от държавата

нисколихвен кредит от Фонда за жилищно обновяване,

който се управлява от Корпоративна търговска банка (КТБ).

Например за жилище от 75 кв. метра при средна цена за енергийно обновяване от 150 лв. на кв. метър, проектът ще струва 11 250 лева.

Ако проектът е одобрен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и получава държавна помощ, представляваща 75% от стойността на проекта, за останалите 25%, които се равняват на 2813 лева може да се кандидатства за кредит от Фонда за жилищно обновяване. Процедурите за отпускане на кредита са опростени, а заемът може да бъде усвоен:

– от Сдружение на собственици, но преди това Общото събрание на собствениците трябва да е взело решение за финансова помощ, което се одобрява от МРРБ.

– от отделно лице, но то трябва да е член на регистрирано Сдружение на собствениците на многофамилната жилищна сграда, което е получило одобрение от МРРБ за финансова помощ.

Например, ако одобреният кредит е за 36 месеца, размерът на анюитетната вноска е 83.70 лв., а общата сума за плащане (лихва и главница) е 3 013.32 лв. Общо дължима лихва за целия период е определена при фиксирана надбавка от 4.25% и възлиза на 200.32 лв., тъй като заемът се отпуска при 4.25% лихва и 4.61% годишен процент на разходите. От КТБ поясняват, че лихвата се формира, като към основния лихвен процент (ОЛП), определян от БНБ, се прибави фиксирана надбавка 4.5%, 5.5% или 6.5%. БНБ периодично променя размера на ОЛП, затова по вече сключените договори за кредит КТБ актуализира лихвата всяко календарно тримесечие на датите 25 януари, 25 април, 25 юли и 25 октомври, в съответствие със стойността на ОЛП, валидна към тези дати.

До края на проекта „Енергийно обновяване на българските домове”, който трябва да приключи до 2015 година, се очаква да бъдат обновени 180-200 сгради или около 6 100 жилища, но само в 36 града. От мерки за енергийна ефективност обаче имат нужда още над 3,5 млн. жилища в цялата страна. По данни на статистиката в България има 11 хил. панелни блока и още 105 хил. стоманобетонни многоетажни сгради с общо 2.026 млн. жилища в тях, които се нуждаят от енергийно обновяване, а много от тях и от конструктивно укрепване.

Друга възможност за финансово подпомагане е

Програмата REECL

за кредитиране на енергийната ефективност в дома, която се финансира от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и се управлява от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР). От новата кредитна линия за общо 54 млн. евро (40 млн. евро за отпускане на кредити и още 14 млн. евро за безвъзмездна помощ) могат да се възползват собственици на жилища до 31 юли 2014 година. Програмата е насочена към 3.1 млн. домакинства, като специално внимание се отделя на домове, които се намират в селските и труднодостъпните райони.

енергийната ефективност

Най-големи са енергийните загуби от външните стени (35%), следва покрива (25%), входната врата (15%) и прозорците (10%)

През първия етап от Програмата REECL, който действаше от 2005 до 2009 г., бяха отпуснати над 43 млн. евро кредити на 28 хил. български домакинства. Данните на ЕБВР показват, че са били икономисани 124 450 мегаватчаса енергия, а спестените въглеродните емисии от жилищното потребление на енергия възлизат на 170 532 тона на годишна база. С действащата в момента кредитна линия се очаква да бъде подобрена енергийната ефективност на 20 хил. жилища.

В зависимост от вида на ремонта, кандидатстващите за кредитиране могат да разчитат на безвъзмездна помощ от 20% до 35% от стойността на одобрения от съответната банка проект:
– до 20% помощ получава отделно домакинство;
– до 30% помощ получават групови проекти на етажната собственост от поне трима собственици или обитатели на различни апартаменти в жилищната сграда, които кандидатстват за реализиране на едни и същи енергоспестяващи мероприятия;
– до 35% помощ получават Сдружения на етажната собственост, които изпълняват едновременно два енергоспестяващи проекта – единият може да е за изолация и смяна да дограми, а другият да е за подобрение на поне една от инженерни системи на сградата.

Кредити по програма REECL отпускат 4 банки

Това са ПроКредит Банк, Райфайзенбанк, Банка ДСК и СИБанк за подмяна на дограми и врати, топлинна изолация на стени, покриви и подове, ремонт и модернизация на вътрешни отоплителни, охладителни и вентилационни инсталации и други дейности за енергийна ефективност на дома и общите части на сградата, вкл. и за изграждане на слънчеви системи, които осигуряват енергия за собствени, битови нужди, и за тях не се получават приходи от свързването им към електропреносната или топлопроводната мрежа. Допуска се за финансиране и газифициране на цялата сграда, но само при наличие на изградена до сградата разпределителна газопроводна мрежа, а всички апартаменти в сградата са газифицирани за сметка на собствениците им. Дейностите за енергийна ефективност се описват подробно в проекта, който се одобрява от банката, отпускаща кредита.

На финансова помощ по програмата REECL могат да разчитат само проекти, които са одобрени за кредитиране от една от четирите банки, а за завършен се смята онзи проект, за който е представен протокол за извършени работи, подписан и подпечатан от фирмата. Към него са прикрепени оригинални фактури с касови бележки за закупените материали. След като бъдат одобрени тези документи, се подава искане за безвъзмездна помощ, а кандидатът получава отговор до 15 работни дни. Ако разходите са одобрени от банката, помощта се превежда по банковата сметка на кредитополучателя.

Банките имат право да назначат проверка от нает от тях консултант как са изразходвани средствата и за съответствие на вложените материали, закупените уреди и тяхното монтиране.

Обобщената информация от четирите банки показва, че през първия период от действието на програмата REECL най-често са искани кредити за покупка и инсталиране на климатици с висок енергиен клас, които да се използват за охлаждане и отопление. Около 30% от отпуснатите заеми са били за подмяна на дограма. В последните две години нараства търсенето на кредити за закупуване на печки и котли на биомаса и за слънчеви водонагряващи системи. По-слаб е бил интересът към заеми за изолация на под и на покрив, за вентилационни системи. Банките не отпускат кредити за частични изолации на външни стени.

енергийната ефективност

ПроКредит Банка
Максималната сума, която отпуска ПроКредит Банк по програмата REECL, е до 50 000 евро за 10-годишен срок на погасяване с 11% годишна лихва за кредити в лева и 10% годишна лихва при кредити в евро. До 10 000 лв. се отпускат без поръчител при превод на работна заплата. До 20 000 лв. с 1 поръчител при превод на работна заплата и/или съдлъжник. За кредити със срок над 5 години или за сума над 20 000 лв. – с ипотека на недвижим имот. Максималният размер на безвъзмездната помощ на едно домакинство е 17 602 лв., но това не се отнася за групови проекти на Сдружения на етажната собственост.

Райфайзенбанк
От 500 лева до 15 000 лева без поръчител с превод на работна заплата и до 35 000 лева с поръчител са възможните кредити от „Райфайзенбанк” за енергийна ефективност на дома при максимален срок за погасяване 10 години. Лихвата варира от 9.95% до 12.95% годишно в зависимост от срока и дали кредитополучателят ползва други от услугите на банката, вкл. превод на работна заплата. Максималната сума на получената безвъзмездна помощ не може да надхвърля 9 000 евро за едно домакинство.

Банка ДСК
Максималният размер на кредита за енергийна ефективност от Банка ДСК е до 35 000 лева (или 17 500 евро), а срокът за погасяване – до 10 години. Лихвата е 13% по кредити в лева без превод на работна заплата и 12% при превод на работна заплата. За кредити в евро лихвата е 11.25% по кредити без превод на работна заплата и 9.75% при превод на работна заплата. По-ниски са лихвите при кредити, които са обезпечени със залог върху депозит, открит в банката.

СИБанк
Максималната сума на кредит за енергийна ефективност от СИБанк е до 35 000 лева при срок на издължаване до 10 години. При превод на работна заплата годишната лихва е 9.95% и 10.95% – с поръчителство. Максимален размер на безвъзмездната помощ за един клиент е 17 602 лв. Тази сума не се отнася за за групови проекти.

енергийната ефективност

Доверете се на одобрени фирми

Едно от условията за отпускане на кредити и получаване на безвъзмездно подпомагане от 20% до 35% по програмата REECL е одобреният проект да се реализира от фирми доставчици и монтажници на оборудване, които имат сключен партньорски договор със съответната банка. За да бъдат включени в списъка на банките, фирми се одобряват от Проектния офис REECL, като доказват, че имат необходимите регистрации и лицензии за доставка и инсталиране на одобрените енергоспестяващи технологии, квалифициран персонал и други условия.

Запознати в подробности с програмата на ЕБВР препоръчват преди да се сключи договор за кредит с банка да се избере одобрена фирма, макар че при наемането на някои от тях проектът се оскъпява малко, а сумата не се покрива от кредита, тъй като тя е по договор между възложител и изпълнител, който предхожда договора с банката за кредит. За сметка на това се пести време, разработеният проект е за дейности, за които със сигурност ще се получи финансиране. Освен това наетата фирма може да набави с пълномощно всички необходими разрешителни и съгласувателни документи, които се представят пред банката. Например, че кандидатът за кредит има законно право да монтира енергоспестяващи технологии в жилището си както са описани в проекта и офертата, които се прилагат към искането за кредит

Може да харесате още...