Много компании се колебаят по отношение на изкуствения интелект – какви са тенденциите

Gerd Altmann, Pixabay

Според кратък доклад на Ifo изкуственият интелект се използва все повече в германската икономика, но предимно от големи компании. Самият ИТ сектор и доставчиците на услуги, свързани с бизнеса, са сред пионерите. Малките компании все още се колебаят дали да използват изкуствен интелект (ИИ). Това показва кратък експертен доклад на Ifo, поръчан от Търговско-промишлената палата на Мюнхен и Бавария. „Компаниите трябва да инвестират в обучение на служителите си, за да преодолеят пропуските в знанията. Освен това използването на ИИ трябва да се насърчава в малките и средните предприятия“, казва ръководителят на проучването Оливер Фалк.

Според доклада през 2023 г. около 12% от германските компании ще използват поне един вид изкуствен интелект. Това поставя Германия на седмо място в европейско съпоставяне, след страни като лидерите Дания, Финландия, Люксембург и Белгия (по 14%), но далеч пред много други страни от ЕС като Ирландия (8%) и Франция (6%). Размерът на компанията играе роля тук: една трета от големите компании с повече от 250 служители използват ИИ в Германия, в сравнение със само една от десет малки компании.

Германските компании използват ИИ предимно в областта на ИТ сигурността, маркетинга, производството и контрола. Анализите на текстове и данни, както и автоматизацията в производството са основните области на приложение. Въпреки потенциала за по-голяма ефективност, например в логистиката и медицината, много компании се колебаят. Според доклада компаниите, които все още не използват ИИ, посочват като основни причини липсата на експертен опит (72%), трудностите при безпроблемното интегриране на ИИ в съществуващите бизнес процеси (54%) и опасенията относно правната ситуация (51%) и защитата на данните (48%).

Снимка: Gerd Altmann, Pixabay

Може да харесате още...