Напълно автоматизирано лепене на стъклопакети в прозорци
Производителите на дограма, често се сблъскват с въпроса: „Автоматизация – да или не?“. Компанията Gregor Lauber Fensterbau GmbH от Зинген, заедно с производителя на лепила и уплътнители H.B. Fuller | Kömmerling и други партньори от индустрията, създадоха напълно автоматизирано производство в рамките на свой новаторски проект. Процесът на свързване вече е интегриран в модерна роботизирана линия.
Директното остъкляване, т.е. вграждането на стъклопакета в крилото на прозореца, може да предложи на крайните клиенти много предимства. Подобряването на статичните свойства позволява по-филигранни рамки, както и по-големи стъклени повърхности, пропускащи повече светлина. Цялостното свързване на стъклата увеличава защитата от взлом, подобрява топлоизолацията и звукоизолацията, а също така намалява разходите за обслужване. Но и самите производители на прозорци могат да имат ползи от това роботизирано свързване, понеже процесът е ефективно автоматизиран.
Производителят на прозорци Lauber показва докъде може да стигне подобна автоматизация: Семейната компания не само разчита на напълно автоматизирано лепене за своите прозорци и врати, но и внедрява през 2020 г напълно автоматизирана производствена линия.
Партньорство за новаторски проект
Това е един новаторски проект, при който от самото начало собствениците привличат няколко партньора, за да постигнат максимална надеждност при процесите, ефективност и рентабилност. „Искаме да гарантираме постоянно високо качество на нашите продукти, като същевременно оставаме печеливши“, подчертава Яник Лаубер, проектант и част от третото поколение на семейната компания.
От самото начало става ясно, че технологията Direct Glazing, метод при който изолационното стъкло се залепва директно в рамката на прозореца, също трябва да бъде интегрирана в производствената линия. Яник Лаубер обяснява защо: „Ние виждаме себе си като иновативен, ориентиран към клиента производител и сме убедени в предимствата на залепените елементи. С технологията за лепене бихме искали да разработим уникално търговско предложение в нашия регион.” Ето защо, освен доставчика на профилни системи profine и доставчика на машини и проектант Berchtold Fensterbaumaschinen, производителят на лепила и уплътнители H.B. Fuller | Kömmerling също става част от екипа за разработване на новата линия за автоматизация.
Да лепиш по убеждение
С 92 служители фирмата Lauber произвежда специални индивидуални поръчки – от профилната планка до готовия за монтиране прозорец. Фирмата се грижи и за доставката и монтажа в помещенията на клиента. Около 60 % от дървените и пластмасовите елементи – понякога в комбинация с алуминий – се доставят на производителите на сглобяеми къщи, а останалите 40 % – директно на частни клиенти. “С изключение на системите за врати с повдигане и плъзгане и профилите, които не трябва да се лепят, ние лепим всичко”, казва Яник Лаубер.
Служителите в Lauber вече са натрупали опит с Direct Glazing преди автоматизацията: Използвайки приложните технологии на H.B. Fuller | Kömmerling са реализирани първите извънгабаритни прозоречни елементи с помощта на техника на залепване.Съвместно са произведени и прозорци с клас на устойчивост на взлом RC 2, които след преминаване на теста са успешно пуснати на пазара. Едно оптимално партньорство за създаването на новата линия, тъй като H.B. Fuller | Kömmerling не само доставя продукти и ноу-хау за ръчно лепене, но и подкрепя клиентите си в автоматизацията с цялостен експертен опит – от първоначалното планиране до безупречната работа на място.
Особено при чувствителен процес като автоматизираното лепене, на производителите на прозорци им се отплаща да имат опитен партньор, тъй като в процеса има няколко основни неща. Те включват подходящи профили за прозорци и производител на машини, който доставя роботи за нанасяне на лепилото, но също така и изпитана съвместимост на всички материали помежду им, за да се гарантира дълготрайността на строителните елементи. Също толкова важно е предварителното третиране на профилите с грунд. Едва тогава се създава висококачествено залепване, което постига одобрение съгласно RAL-GZ 716, част 2 и по този начин е съществена качествена характеристика на лепените прозорци. При Lauber изолационното стъкло също така трябва да се позиционира автоматично точно в рамката, без последващи ръчни корекции, и по този начин да се проектира перфектно за последващото нанасяне на лепилото – истински квантов скок в конструирането на прозорци.
Разработка на нови профили за автоматизацията
В този етап от процеса тясното сътрудничество на всички участници се оказва много полезно. Това е така, защото profine разработва напълно нова система от пластмасови профили със специални опорни и дистанционни блокове, които служат за прехвърляне на натоварването и позициониране на стъклопакета. Това гарантира, че междината за залепване е еднаква навсякъде. Стъклото може да се постави в рамката напълно автономно от робот и след това веднага да се залепи от робот за нанасяне на лепило.
Целият производствен процес в Lauber е напълно автоматизиран – от доставката на прозоречните профили и сортирането им, през грундирането, рязането и сглобяването на рамките, до поставянето на стъклопакета и лепенето. Линията за PVC произвежда до 140 броя на ден. Използват се грундът за PVC Ködiglaze и лепилото за стъклопакети Ködiglaze P на H.B. Fuller | Kömmerling. И двата продукта са тествани и доказани при технологията Direct Glazing, а също и за ламинирано безопасно стъкло с PVB фолио или други функционални стъкла.
Тясното сътрудничество носи успех
За Михаел Меркле, мениджър в H.B. Fuller | Kömmerling, напълно автоматизираното производство в Lauber е един водещ проект: “Тази автоматизирана линия може да бъде създадена само благодарение на тясното сътрудничество на всички участници. Благодарение на сътрудничеството ни с profine и разработването на нови профили успяхме да автоматизираме напълно един важен производствен етап в лепенето на прозорци.”
Майкъл Меркле се консултира отблизо и с Йорг Раке от Berchtold Fensterbaumaschinen. Преди системата да бъде инсталирана в Lauber, той провежда тестове заедно с производителя на машината, за да се създаде безопасен процес.
“Искаме да подкрепим нашите клиенти в такива проекти от самото начало, за да извлекат най-доброто от автоматизацията”, обяснява Михаел Меркле. Това включва цялата фаза на проекта – от първоначалното обсъждане през избора на технология и проектирането на производството до обучението на място при клиента. “И, разбира се, за нас това включва и по-нататъшна поддръжка след въвеждането на линията”, подчертава той. Заедно с партньора си profine, H.B. Fuller | Kömmerling иска да продължи успешно да популяризира технологията за залепване. Яник Лаубер може само да подкрепи това: “За нас автоматизираната линия с интегриран процес на лепене е успешна стъпка в бъдещето.”
Компанията е представена на българския пазар от Кьомерлинг.
Снимки: H.B. Fuller | Kömmerling