Необикновена диамантена фасада във Великобритания
Тази университетска сграда в Шефилд (Великобритания) е покрита с необикновена мрежа от клетки с формата на диаманти.
Клетките с различни размери не само създават интересен визуален ефект, но също така контролират количеството на слънчева светлина, която се пропуска в сградата. Вдъхновение за „диамантите“ на архитекти от студио Twelve Architects стават деликатните каменни декорации на прозорците на църквата, намираща се в съседство в квартала.
Диамантът, така кръстена, заради своята отличителна фасада – учебната сграда е с площ от 9500 кв. м. Тя е предназначена за студенти с инженерни професии. Сградата помещава лаборатории, класни стаи и работилници.
Най-запомнящ се елемент от структурата на клетъчната фасада е направен от панели от анодизиран алуминий. Панелите са монтирани директно на повърхността на стъклената фасада. В тези части на сградата, които изискват много естествена светлина, клетките се разширяват и значително се стесняват на южната, източната и западната страна на фасадата. Диамантената фасада отлично се вписва в традиционната архитектура на Шефилд, а клетъчната й структура илюстрира промените в молекулярната структура на материалите по време на обработката им.