Нова интелигентна технология за прозорци излиза на пазара до края на годината

CLIMAWIN

CLIMAWIN снижава разходите за енергия до 24%, авторският колектив продава лицензията

Нова технология интелигентни прозорци Climawin разработиха седем европейски партньора от Дания, Ирландия, Португалия и Германия. В консорциума влизат малки и средни фирми – производители и търговци, както и научни институти. Работата по изледователския проект започнала през 2012 г., а финансирането от 1.4 млн. евро е осигурено от Европейския съюз.

Става въпрос за рекуперационни прозорци, които са енергийноефективни, тъй като притежават система за самоохлаждане и на практика при жега правят излишни инвестициите в климатични инсталации.

Според създателите на технологията новите прозорци са подходящи за климата във всяка европейска държава. Те се надяват, че технологията ще предизвика обясним интерес, тъй като при студено време старите, несъвременни прозорци са най-големият „охладител, от който „излита” най-голямо количество топлина.

CLIMAWIN

Какво представлява технологията CLIMAWIN

Според представителя на проекта Брейн О’Брайън от фирма Solearth Ecological Architecture иновацията на практика представлява пасивна вентилационна система за отопление и охлаждане, която оползотворява топлината (рекуперационна). В резултат на прилагането на CLIMAWIN енергийната ефективност на стандартна сграда се подобряват с 18% до 24%, показват изпитванията, извършени в процеса на разработване.

Слънчеви панели захранват високотехнологичните прозорци CLIMAWIN, а стайни сензори позволяват автоматично регулиране. Налице са и вградени отвори, които контролират приема на въздух, както и двуслоен стъклопакет. Прозорците са снабдени със специални филтри за пречистване на въздуха, притежават и вградена електроника. А безжичната комуникация между стайните сензори и прозорците позволява поставянето им да се извърши, без да се налагат промени в електрическата инсталация.

CLIMAWIN

Ако е студено, новите интелигентни прозорци предварително затоплят и пречистват въздуха от източните, западните и северните фасади като използват съхранената от южните фасади слънчева топлина. Ако е горещо, CLIMAWIN имат самостоятелна функция за охлаждане. Тя позволява навлизането на дневната светлина, но в същото време намалява нежеланото затопляне на помещението от слънцето. За екстремни условия е предвиден flush/bypass режим.

Тези фактори – високата топлоизолация, съхранението на слънчевата топлина и възможността да се контролира дневната светлина, подобряват значително топлинния комфорт и енергийната ефективност в помещения, които нямат достатъчно добри системи за отопление и охлаждане (характерно за стари нереновирани сгради).

Описаните възможности изтласкват с едни гърди напред CLIMAWIN прозорците пред познатите вече стъклопакети и вентилационни технологии, твърдят авторите на технологията.

Реализацията

CLIMAWIN

Разработването на CLIMAWIN продължило три години, а трима от партньорите по проекта вече работят за внедряването ú. Плановете са до края на тази година новите интелигентни прозорци да са налични на европейския пазар. Те ще се произвеждат в  Германия и Дания и ще се предлагат в три варианта – дървен, алуминиев и дървено-алуминиев.

Европейската комисия възлага големи надежди на CLIMAWIN, тъй като статистиката не е в полза на държавите от Стария континент. Годишно Европа харчи с 25% повече енергия в сравнение със САЩ. Данните са официални и се отнасят за времето от 2003 до 2010 година, уточняват от Евростат и Американската енергийно-информационна служба.

Надеждите са, че технологията CLIMAWIN ще помогне за намаляване на похарчената електроенергия и съответно – за преодоляване на този дисбаланс.

Производителите на прозорци ще могат да купят лиценз за технологията и ноу-хау от авторския консорциум, да я интегрират към собствената си продукция и да я включат в продуктовите си каталози. Според създателите ключовите пазари за интелигентото изделието извън Европа са САЩ, Русия, Канада.

CLIMAWIN

Според Майкъл Дженингс, комисар „Научни изследвания и иновации” на Европейския съюз, технологията CLIMAWIN може да осигури големи бизнес възможности за малките и средните предприятия. Очаква се интелигентните прозорци да помогнат и на гражданите, и на бизнеса в опитите им да намалят енергийните си разходи. Предвижда се новата европейска програма „Хоризонт 2020” да постави фокус и да насърчава все повече научни изследвания, насочени към енергийна ефективност.

Кои са авторите на CLIMAWIN

Членове на консорциума, създала интелигентната технология, са фирмите Solearth Architecture (Дъблин, Ирландия), Rauh Fenesterbau (Сасендорф, Германия) и Horn Vinduer (Лундерсков, Дания), научноизследователските центрове R&D от дружество „Фраунхофер” (Германия), Олборгският университет (Дания) и Департаментът по електроника на Университета в Мино (Португалия).

CLIMAWIN

Какво представлява „Хоризонт 2020”

„Хоризонт 2020” е новата седемгодишна програма на Европейския съюз за финансиране на научни изследвания и иновации, която стратира на 1 януари т.г. Бюджетът й е почти 8 милиарда евро, които ще бъдат инвестирани през следващите седем години. Програмата ще подкрепи проекти за научни изследвания и иновации, фокусирани в подобряването на всекидневието на хората в няколко конкретни области – здравеопазване, храни, околна среда, енергия, транспорт.

ЕС ще насърчи изследвания в партньорство с автомобилния, фармацевтичния, електронния и космическия сектор, за да насърчи допълнително вложенията в частния сектор, водещи до откриването на работни места за висококвалифицирани кадри. Фокусът на програмата „Хоризонт 2020” е превръщането на отличните научни идеи и разработки в пазарни технологии, продукти и услуги

Може да харесате още...