Открит е изкуствен източник на светлина, който може да замени прозорците

Използването на нанотехнологиите е позволило на италианската фирма CoeLux  да открие уникален светлинен източник, близък до естествената дневна светлина, който може напълно или частично да замени традиционните прозорци. Инсталирането на такова устройство на тавана може да въведе всеки в заблуждение, че това е покривен прозорец.

Въпреки технологичния напредък все още остава огромен проблемът с осветяването на  сградите –  до сега, все още не е в състояние да се осигури светлинен поток във вътрешността на сградите, който да бъде напълно съвместим с естествената светлина. Но сега имаме изобретение, което може да доведе до изместване на прозорците от сградите.

Използването на нанотехнологиите е позволило на италианската фирма CoeLux да създаде в изкуствени условия феномен на разсейване на електромагнитни вълни – процес, който протича в атмосферата на Земята, така че светлината да изглежда по този начин, а не по друг. Постигането на тази цел не е било лесно и бързо – професор Paolo Di Trapani (Paolo Di Trapani) е работил по него в продължение на повече от десетилетие, но резултатът си заслужава – възможно е да се получи светлинен източник, който може да замени традиционните прозорци.

Източникът на светлина, който се използва тук е LED-проектор, който излъчва бяла светлина, а за останалите ефекти отговарят съответната оптика, благодарение на която изкуственото осветление има всички качества на естествена светлина. Инсталиране на този проектор на тавана може да подведе всеки, че това е мансарден прозорец. Цялата структура всъщност е много тънка.

Това означава, че днес ще бъде възможно да се осигури естествена светлина в офиси, които се осветяват само от изкуствена светлина. Този продукт също открива нови възможности за архитектите – те могат да създават капандури дори и в средата на сградата, през които ще попада „почти“ естествена светлина.

В допълнение, възможно е да се симулира естествената светлина, която е характерна за различни региони на света. Имайки този „светещ прозорец” през зимата, можем да почувстваме слънцето в разгара на лятото в Средиземноморието.

В момента единственият недостатък на това решение е цената му. Устройството струва десетки хиляди долари, но с масовото производство е вероятно да спадне рязко.

Може да харесате още...