Пасивните сгради – успех на световно ниво

15-та Международна конференция за Пасивни сгради, 28-29 май 2011, Инсбрук, Австрия.

Повече от 1 200 участници от над 50 страни се срещнаха да обсъждат устойчиви решения на най-важното събитие за енергоефективно строителство в Инсбрук, Австрия. 8 пленарни зали, 72 презентации, 30 постер-презентации и свободнодостъпно изложение оформиха събитието.

Инсбрук, 28.05.2011 – Докато целият свят обсъжда начини за решаване на проблемите с добиването на енергия, повече от 80 експерти на Международната конференция за пасивни сгради показаха как, дори днес, енергийната консумация в строителния сектор може да бъде намалена с около 80%. 16 работни групи разгледаха регионалното прилагане на стандарта пасивна сграда и обсъдиха теми като реновиране, осигуряване на топлина, обществено строителство и икономическа ефективност. Заместник областният управител Антон Щайкснер, местният консул Ханс Халер, заместник ректорът на Университета в Инсбрук и Теодор Цилнер от Австрийското Министерството на Транспорта, Иновациите и Технологиите откриха конференцията на 28 май.

Колкото по-малко, толкова повече!

„Енергията в устойчива среда е в пъти по-значима, от колкото в настоящето време на прахосничество. В последните десетилетия вече сме научили, че енергийната нужда на всички основни услуги може да бъде значително намалена единствено, когато те са ефективно управлявани в смисъла на рационалното използване на природните ресурси. В сградостроителството, стандартът за енергоефективност – пасивна сграда, демонстриран не само в Централна Европа, прави силно впечатление в това отношение. С толкова подобрена ефективност, осигуряването на минималните количества необходима енергия чрез рационалното използване на възобновяеми енергийни източници не е нито екологичен, нито икономически проблем“, обяснява проф. д-р Волфганг Файст (Институт за Пасивни сгради / Университет в Инсбрук).

От ляво на дясно: Енгелберт Шпайс (Neue Heimat Tirol), проф. д-р Волфганг Файст (Институт за Пасивни сгради / Университет в Инсбрук), Ханс Гешвентнер – заместник областен управител на Тирол и проф. д-р Клаус Лугер – управител на Neue Heimat Tirol. (снимка: Институт за Пасивни сгради)

Световни принципи, регионални решения

Заместник областният управител на Тирол, Ханс Гешвентнер е щастлив, че „Тирол и Инсбрук се превръщат в пример за отлична енергийна ефективност в сградите в алпийския регион“. И това е точно така. Избраната локация за провеждане на конференцията е набрала голям опит с мащабни проекти за пасивни сгради. Два от най-големите жилищни комплекса с пасивни сгради, „Лоденареал“ и „О3“ се намират в Инсбрук и бяха част от посещаваните обекти от делегатите на конференцията.

Делегати на конференцията на посещение в пасивна къща

Всички детайли, към които посетителите имаха интерес бяха обяснени от авторите на сградите. Жилищен комплекс в Систранс, архитекти: teamK2, снимка: Passive House Institute

Проектът „Лоденареал“, който се състои от 354 апартамента, изискваше високо ниво на познания от колегите от Нойе Хаймат Тирол. Днес, този комплекс, който е впечатляващ и поради размерите си, предизвиква голям интерес из цяла Европа“, обяснява проф. д-р Клаус Лугер (управител на Neue Heimat Tirol Gemeinnützige Wohnungs GmbH). „Опитваме се да минимизираме енергийните разходи, особено нуждите от отопление. Чрез реставрация на конструкцията, изолация по фасадите, подовете и покривите, както и подмяна на дограмата, можем ефективно да намаляваме енергийната нужда на жилищните сгради оборотно.“

Най-големия пасивен жилищен комплекс в света – Лоденареал, Инсбрук, Австрия, архитектура: team k2 / din a4, снимка: Крищоф Лакнер

Широкият обхват на практически възможности за реализиране на пасивни сгради беше демонстриран от Лудвиг Ронген (Rongen Architekten GmbH) и д-р Юрген Шнидерс (Институт за Пасивни сгради) по време на пленарните сесии. Сара Мекиян (iPHA – International Passive House Association) подчерта: „Стандартът пасивна сграда се е доказал с повече от 32 000 пасивни сгради в Европа. Тази година се представи и прилагането на концепцията в САЩ, Чили, Корея, Ирландия, Великобритания, Словения, Русия и Словакия.“

Водещи Региони за пасивни сгради

Както поставя Европейската Директива за енергийна ефективност в сградите, обществените власти трябва да дадат добър пример. „Към момента има 27 водещи региони за пасивни сгради в Европа с общо 25 милиона жители, които доброволно са се ангажирали в прилагане на стандарта пасивна сграда при строителството на обществени сгради.“, каза проф. д-р Волфганг Файст. Тези примери показват, че концепцията е подходяща за всички региони по света. Водещи региони за пасивни сгради, като Брюксел, Осло,Франкфурт, Нюрнберг, Хановер и Австрийските региони Форарлберг, Долна Австрия, Виена и Велс ще покажат как може да се постигнат успешни примери за обществени пасивни сгради. Съревнованието между тези примерни сгради е желателно.

Осигуряване на качество

Енергоефективното реновиране на сгради играе ключова роля и зае главна позиция в темите на конференцията. Училища, исторически сгради и пивоварна с хотел – всички тези примери показаха, че използването на компоненти за пасивни сгради подобрява качеството на живот и намалява енергийната нужда от отопление с до 90%. Бяха показани първоначални резултати на сертификатите за реновации на стари сгради – enerPHit, Тези резултати показват, че осигуряването на качеството е възможно и за реновации (стандарт за качество за реновиране на стари сгради). Беше представен и опитът на прилагане на стандарта при ново строителство на обществени сгради и при реновации с коренно различни функции (училища, плувен басейн, супермаркет и банка).

Квалификации на опитна работна ръка

Обмяната на опит е едно необходимо условие за постигането на високо ниво на качеството по време на строителството. Едно ново допълнение към конференцията тази година беше „Форумът на строителите”, който беше организиран от Института за пасивни сгради и ИГ Пасивни сгради Тирол. По време на форума бяха проведени лекции в помощ на „майсторите” и на работата между различните компании на един обект. „Квалификациите на работниците е решаваща за енергоефективното строителство. Успехът на една нова сграда, строена по пасивния стандарт или дори реновация на стара сграда с компоненти за пасивни сгради, зависи от професионалните умения на работниците. Квалифицираният работник ще бъде добре подготвен да се сблъска с новите изисквания на пазара”, каза Волфганг Файст. Институтът за пасивни сгради скоро ще предлага сертифициране и за работници. Курсовите материали за първия изпит за сертифицирани работници ще излязат през тази есен.

Пасивната сграда определя стандарта за енергийна ефективност по целия свят. Нито един друг сграден стандарт не е достигнал до 90% спестяване на енергия с толкова малко допълнителна инвестиция. Това е и причината, пасивната сграда, с повече от 32 000 жилищни единици из цяла Европа към днешна дата, да сформира основите на „почти нулево енергийните сгради“, които ще бъдат задължителен стандарт за сгради в Европа от 2020 г.

ИГ Пасивни сгради България

Може да харесате още...