Седмият най-висок небостъргач в света блести със стъкла от CSG Holding
Базираната в Чикаго архитектурна фирма Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) наскоро завърши строителството на 530-метров остъклен небостъргач в Тиендзин, което го прави най-високата сграда в Северен Китай и седмата по височина в света. Всички фасадни стъкла са произведени от CSG Holding, най-големият производител на архитектурно стъкло в Китай, с помощта на оборудване от Glaston. За проекта са доставени около 476 уникални стъклени панела.
Разположен в зоната за икономическо и технологично развитие на Тиендзин, в североизточния пристанищен град, новият красив финансов център „Тиендзин“ е едно от последните доказателства за отдадеността на SOM към съвършенство, иновации и устойчиво развитие. Сградата има красива флуидна форма и висококачествен и функционален фасаден дизайн, изцяло от стъкло.
Нетрадиционната, заоблена форма на структурата изисква много сложна стратегия за изпълнение на остъкляването. Комплексността допълнително се повишава от изискването на инвеститора да се използва плоско стъкло дори там, където е най-лесно да се приложат горещо или студено огънати стъкла. Брайън Лий, партньор в SOM, който ръководи концепцията за архитектурен дизайн на небостъргача, коментира: „Част от нашия успех с тази конкретна сграда се дължи на създаването на ефективна и устойчива концепция за външен дизайн. Използвахме висококачествени двойни стъклопакети с нискоемисионно покритие и вграден изолационен панел между стъклата за намаляване на разходите за отопление и климатизация. Стъклото винаги ще бъде много търсено за всякакъв тип сгради, защото хората искат да имат невероятни гледки и усещане за дневна светлина. Особено ако бъдат намалени отблясъците и загубата или акумулирането на топлина в зависимост от локалния климат, се постигат икономии на енергия.“
Стъклената промишленост непрекъснато търси начини за повишаване качеството на сградите. Например при студен климат успешно се прилага троен стъклопакет. А добитата слънчева радиация в сграда с фасада от почти 90% стъкло, може да се използва за производство на топлина в климат, където преобладава отоплението. Освен това в тези сгради може да има много висок процент изолация. Ето защо висококачественото остъкляване предлага огромен потенциал за икономия на енергия и намаляване на емисиите на CO2.