Технологично решение за вентилируеми фасади: алуминиева рамка вместо поцинкована

Свикнали сме с красивите фасади на сградите, украсени с различни облицовъчни материали. Малцина обаче се замислят за конструкцията, скрита зад облицовката, докато нейните недостатъци не се покажат на повърхността.

Какво се случва?

Стоманената конструкция, върху която е монтирана облицовката, не отчита естествената деформация на сградата. По тази причина, в крайна сметка започват да се разтварят облицовъчни плочи една от друг, увеличава се разстоянието между тях, върху фасадата се появяват зацапвания и тъмни петна. Такива явления изкривяват първоначалния вид на фасадата, зададен от архитекта, а и нарушават нейната цялост.

Освен това, стоманената конструкция притежава магнитни свойства, поради което по повърхността полепва прах, бързо влошаващ екстериора на сградата, а от металните прахови частици се появяват ръждиви петна. При дълго използване стоманената рамка бързо ръждясва и има опасност от унищожаване на цялата структура.

Защо?

Всички елементи от поцинкована стомана започват да корозират от момента на тяхното производство, а след монтажа им този процес само се ускорява. Проблемът е, че тази конструкция е монтирана от готови листови заготовки, подложени на рязане и на други механични влияния. При монтаж всички елементи подлежат на технологична обработка: пробиване на отвори за скрепителни елементи, подрязване до желания размер и т.н.

Създаването на идеални условия на строителната площадка е невъзможно и затова защитното покритие на елементите се поврежда. Най-податливи на корозия са точките на закрепване, тъй като те първи биват лишени от защитно покритие, а това са всъщност и най-важните места в една носеща конструкция! Когато процесът на корозия започне, нанасянето на допълнително лаково покритие става безсмислено.

Какъв е резултатът?

Цинковите и лакови покрития по стоманената конструкция на вентилираната фасада й придават представителен вид, който бързо изчезва след монтажа. С унищожаването на точките на закрепване неизбежно се разрушават не само облицовките, но и конструкцията на цялата вентилируема фасада – известни са такива случаи.

Но това изглежда евтино!

Тогава защо се използват такива структури в строителството? На първо място заради цената: системата от поцинкована стомана за закрепване на окачени фасади е сред най-евтините. Доскоро системите са били алуминиеви – металоемки и скъпи.

Има и по-изгоден вариант!

Днес съществуват леки, издръжливи и технологично напреднали системи, които са сравними с цената на поцинкованите. Стоманата е в пъти по-евтина от алуминия, но алуминиевата конструкция води до икономии. При нужда например от 5 кг стомана, ако се използва алуминий ще трябват само 2 кг. По този начин, скелетът от алуминиеви сплави става естетичен и ефективен вариант за облицовката на сградата.

На първо място клиентите се интересуват от покривния материал, цвета, текстурата и размера. Съвременните материали са трайни, с живот, сравним с този на сградата. Въпреки това, за правилното подреждане на вентилируемата фасада е необходима цялостна система, именно система, а не набор от крепежни елементи от случаен производител. Специално проектираната система за вентилируема фасада с внимателен и доказан подбор на крепежните елементи спомага за избягване на проблемите по време на инсталацията и последващата й експлоатация. Особено внимание следва да се обърне на живота на носещата конструкция – тя трябва да бъде по-трайна в сравнение с живота на сградата, т.е. повече от 50 години.

Важно е да се обърне особено внимание на техническите характеристики, които трябва да се вземат предвид при работата с вентилирани фасади: топлоизолация, въздушни канали, винкели и анкери, носещи и свързващи скрепителни елементи.

Те не могат да бъдат разглеждани поотделно. При проектирането и структурирането трябва да се избере един системен продукт, който да съчетава всички тези елементи. Вентилируемата фасадна система подлежи на тестване за устойчивост на корозия, издръжливост, сеизмични и пожарни изпитвания. Избирайки цялостна продуктова система, клиентът може да бъде сигурен за надеждността на конструкцията.

При проектирането на сгради с вентилируема фасада трябва да се обърне внимание на материала на стената. От неговата носимоспособност зависи принципната схема за монтаж на вентилируемата фасада. Трябва да се използва класическа схема за закрепване по повърхността на стените, ако те са направени от здрави материали – бетон, тухла. За стените от по-лек материал е необходимо да се избере схема на закрепване с бетонни колани. Монтажът при такива конструкции може да се реализира, дори и ако няма стени.

Може да харесате още...