Университетът по икономика във Виена: зелен и ултрамодерен
Новият кампус на Виенския икономически университет е проектиран от световноизвестни архитекти и отговаря на стандартите за зелено строителство
На пръв поглед шестте сгради на университетския комплекс са различни, всяка сама за себе си образец на архитектурата. Въпреки това те комуникират помежду си, а входовете, пасажите и отделните перспективи са конструирани така, че да се допълват. Някои общи неща се улавят само от окото на специалист – и шестте сгради отговарят на едни и същи строителни принципи и са изградени въз основа на една и съща техническа концепция – сградната инфраструктура е стандартизирана по отношение на строителството, енергийното снабдяване, вентилацията и санитарните помещения, осигурени са условия за хора със затруднения в предвижването и инвалидни колички. И шестте постройки отговарят на стандартите за зелено строителство.
Футуристичен дизайн
Новият кампус на университета се отличава с уникална архитектура, иновативни технологии и комфорт. Първоначалният замисъл на ръководството на учебното заведение е още с външния си вид то да събужда творческия и креативен дух, да провокира към изследователска работа и търсене на нови територии.
Целият университетски кампус е разположен на площ от около 90 000 кв.м. Общо шестте сгради покриват 35 000 кв.м или повече от дванадесет големи футболни игрища. В него има 4 000 стаи, 90 аудитории и помещения за семинари с общо 5 000 места, 3 000 студентски места за подготовка, поставки за 1 000 велосипеда и 250 дървета. Останалите 55 000 кв.м са общодостъпни отворени пространства със зеленина, пейки и места за отдих.
Център на кампуса и най-отличителна със своя дизайн е сградата на библиотеката и учебния център. Около нея са групирани и останалите административни и учебни постройки, създадени от архитектурни бюра от Япония, Испания и Австрия. Освен класическите лекционни зали и кабинети за преподавателите, в сградите има няколко ресторанта, хлебарница, супермаркет, книжарница, детска градина и спортен център.
Строителните работи продължават почти три години. Целият проект струва 492 млн. евро като 250 млн. са заем от Европейската банка за инвестиции. Основни инвеститори са Виенският икономически университет и Федералната агенция за недвижими имоти във Виена.
Новият университетски център поема 21 885 студенти от цял свят и 1 500 служители. Чужденците са 6 101 като най-многобройни са германските студенти. Българите, учещи икономика във Виена, формират втората по размер чуждестранна общност. Те са 485 човека, следвани от представители на Турция – 324, Румъния – 308, Словакия – 286.
Библиотека на бъдещето
Сградата на библиотечния и учебен център е с дължина 136 метра и е разположена на 28 000 кв.м. Тя е физически и символично сърцето на новия учебен кампус. В нея се помещават библиотека, аула, работни пространства, учебни зали, офиси, звена за учебни услуги, книжарница, места за културни и социални събития, кафене.
Архитект на този център е една от най-влиятелните личности в съвременната архитектура – Заха Хадид. Родена в Багдад, но израснала и учила в Лондон, тя е първата жена печелила престижната награда за архитектура „Прицкер” през 2004 г., както и британската „Стърлинг” в две последователни години (2010 и 2011). Сградата представлява две перпендикулярно разположени обемни части, свързани със стъклен слой. Те са издържани в контрастни цветове и така визуално се разграничават обществено-достъпните пространства, решени в черна фасадна облицовка, от административните площи, чиято фасада е облицована в бяло. Характерните за Хадид категорични линии и склуптурна естетика са силно подчертани и тук като острите форми на външния обем рязко контрастират с плавните извивки на вътрешните пространства. Изтеглените линии на коридорите и заоблените стени, както и изцяло белият фон създават илюзията за космически кораб.
Обвивката на уникалната сграда – стъклените фасади и покривното остъкляване, е проектирано изцяло в България от българското проектантско бюро „Прототип” ЕООД. Български инженери са измислили, проектирали и изчислявали всички стоманено-стъклени и алуминиево-стъклени части по цялото външно стъкло.
Университет със зелени покриви
Университетският център е дом за хиляди млади амбициозни хора, които освен, че трупат професионални знания, се учат и да бъдат социално отговорни личности.
Концепцията за зелените сгради на кампуса е разработена в сътрудничество с експерти и е базирана на международни стандарти и сертификати, както и на австрийската програма klima:active. Тя се отнася до система от практики и технологии, които оптимизират потреблението на материали, суровини (като въздух и вода) и енергия. Програмата окуражава използването на материали, които могат да се рециклират и търси технологични решения, осигуряващи оптимална експлоатация на сградата и комфорт на обитателите. Основната цел е през целия жизнен цикъл на постройката да се намалява влиянието й върху околната среда. Така, съгласно възприетата концепция, 50% от необходимата отоплителна и охлаждаща енергия се получава от подземни геотермални източници. Във всяка сграда са инсталирани системи за възстановяване на топлината, които работят със 75% ефективност.
Помещенията са оборудвани със съоръжения за контрол на светлината, снабдени със сензори за движение и ниво на дневната осветеност, които спомагат за намаляване използването на изкуствената светлина.
Отоплителните, охладителните и вентилационни системи са настроени спрямо индивидуалните нужди на всяка сграда, а аудиториите и конферентните зали се отопляват или охлаждат в зависимост от заетостта им.
Там, където е възможно, покривите са покрити със зеленина, а на част от тях са разположени соларни панели. Вътре в сградите се движат само електрически превозни средства, а използването на електричеството и водата се регулира посредством зелена IT стратегия.
Тъй като в големите затворени помещения качеството на въздуха е от особено значение за осигуряването на здравословна среда за хората вътре, основната задача на проектантите е била да редуцират количеството летливи органични съединения и други замърсители. Отлични отоплителни, вентилационни и климатични инсталации постигат много добра филтрация и вентилация на въздуха. За повишаване на качеството му допълнително допринася и изборът на строителни материали и мебелировка с нулеви или ниски емисии.
Съчетавайки модерна архитектура и зелени технологии новият кампус на Виенския икономически университет се превърна в иновативно място, което предразполага младите хора да изследват и експериментират със света около тях.
Участници в проекта
Видни архитекти от цял свят са дали своя принос и са оставили отпечатък върху един от най-модерните и големи университетски корпуси в Европа.
Zaha Hadid Architecture от Хамбург проектира Библиотечния и учебен център, които са в центъра на целия сграден комплекс.
Студио Hitoshi Abe от Сендай, Япония отговаря за сградата на преподавателите D3 и част от административните постройки.
Estudio Carme Pinos S.L от Барселона създава преподавателска сграда D4
NO.MAD Arquitectos от Мадрид конструира Executive Academy
BUSarchitektur ZTGmbH, Виена дават своя принос за постройка D1 и студентския център