Врати-гилотини и подвижни стени

Много фасади, които напоследък привличат вниманието, се отварят на принципа на гилотината. Тъй като се издигат нагоре, те не заемат никакво място и не покриват част от архитектурата, освен това изглеждат добре. Такъв пример е московският музей за съвременно изкуство „Гараж“, проект на архитект Рем Колхаас и ОМА. Това е реконструкция на изоставен бетонен павилион в Москва, при която съществуващата структура е обвита със стъклопакет и прозрачна обвивка от два поликарбонатни слоя, в които се помещава по-голямата част от вентилацията на сградата, за да се освободи място за изложби.

В рамките на поликарбонатната част две секции от стената се вдигат вертикално, като маркират входовете от двете страни на правоъгълния музей. Тъй като лентовидното остъкляване остава на мястото си, докато секциите на „гилотината“ са отворени, посетителите на музея могат да се наслаждават на гледките към околния парк Горки, без да бъдат изложени на капризите на времето.

Том Кундиг от Olson Kundig Architects също използва врата-гилотина в проекта си за реконструкция на сграда в Лос Алтос, Калифорния. Тя има огромен прозорец на предната фасада, който се отваря ръчно.

Понякога проектът изисква много отвори с различни размери и конфигурации. Фирмите Monk Mackenzie и Glamuzina Paterson са избрали серия от традиционни плъзгащи се врати за своя проект на къща за жирафите в зоопарка в Окланд, Нова Зеландия.

Големите въртящи се стъклени врати също оформят много ефектни фасади. В задната част на историческа градска къща в Антверпен, архитектите от Sculp [IT] инсталират въртящи се „прозорци“, които изцяло отварят дома към градината в задния двор.Големите врати са направени от черни метални рамки и изолирано стъкло от Saint-Gobain.

Може да харесате още...