Wicona – устойчиво развитие

WICONA е марка, която през последното десетилетие се отъждествява като синоним на „алуминий в архитектурата”, но днес тя гледа в бъдещето с ново мото „Технология за идеи”. Фирмата производител Hydro Building Systems превръща тези идеи в подходящи решения за устойчиво строителство, изразяващо се във висока енергийна ефективност, опазване на климата и ефективно използване на суровините. Алуминият е материал, който предлага висок потенциал за устойчивост – от добиването на суровината до рециклирането ѝ. Предимството на WICONA е, че 68% от енергията, необходима за производството на алуминий, тя получава от водноелектрически централи. Освен това, алуминият е продукт, който може да се рециклира безкрайно приблизително на 100%, без да загуби качеството си. За производството му от вторични суровини се изисква едва 5% от енергията, необходима за първоначалното му производство. Като цяло при производството на прозорци и врати не се изисква много материал, а конструкциите от алуминиеви профили са трайни във времето и не се налага специална защита от атмосферни влияния. Те са достатъчно надеждни съобразно принципите за енергийна ефективност, архитектурна свобода, функционалност и отговорност към природата.

Продуктите с марка WICONA успешно покриват световно признати стандарти за устойчивост, нискоенергийно строителство и пасивни сгради – немският DGNB, швейцарският Minergie, американският LEED.

Компанията Hydro Building Systems получи първият си сертификат Minergie, за ниско енергийно строителство, за системата WICLINE 77 HI, внедрена в Германия през 2009 г. Подобни сертификати получиха и най-новите алуминиеви прозоречни серии WICLINE evo, представени официално за първи път на BAU 2011.

Профилните конструкции WICLINE 65 evo и WICLINE 75 evo водят към нови стандарти в термоизолацията, като достигат съответно Uf стойности от 1,4 W/m²K и 1,2 W/m²K. WICLINE 75 е първата метална прозоречна система, която е сертифицирана с MINERGIE P ( за пасивна къща) в Швейцария. Изискването за коеф. на топлопреминаване на прозорци при пасивни сгради Uw ≤ 0.8 W/m²K се постига само в случай, че този този тип профил се комбинира със стъкло с Ug приблизително 0.5 W/m²K, категорични са специалистите на WICONA.

Продуктите на WICONA се реализират, благодарение креативността на архитектите и усилията на производителите, които създават сложни дизайнерски концепции и уникални решения.

От стари сгради към нулево енергийно строителство

Мисията на фирмата към устойчивост на сградите започва с преобразяването на две сгради, строени преди повече от 20 години в град Баленберг, Германия, недалеч от град Улм, където е управлението на фирмата. Едната от тях, бивша промишлена сграда, е превърната в нов тест център за изпитване на прозорци и фасадни конструкции, а съществуващата офисна сграда е реконструирана в съвремения Технологичен център WICONA. Новото е, че енергията за отопление, вентилация и осветление в тези сгради се произвежда от автономни възобновяеми източници. За реконструкцията и цялостното изпълнение на тези сгради компанията Hydro Building Systems спечели първа награда на BAU 2011, в категорията рехабилитация на сгради.

Тест центърът е една от първите нулево-енергийни промишлени сгради в Германия. С помощта на специално разработената система от термопомпи и интегрирани слънчеви клетки върху фасадата, се произвежда енергия за собствени нужди, а остатъчното количество се търгува. За период от 7 месеца например, произведеното количество е 27 000 киловат часа, а потреблението на сградата е 6000 киловат часа. През същия период е продадена електроенергия за близо 11 000 евро, което прави производството на електроенергия допълнителен източник на доходи.

Енергията, необходима за отопление и осветление на сградата, се набавя от инсталирана на покрива фотоволтаична система, а охлаждането и почистването на стъклата се извършва с помощта на затворена водна система. За да демонстрира енергийните потребности на сградата и тяхното усвояване, фирмата разработи специален софтуер за визуализация, с помощта на който се показва цялата постъпила и изразходвана енергия в рамките на деня. Освен това може да се види употребената енергия за определен период от време – седмица, месец или година.

Реконструираната офисна сграда в Баленберг е превърната в нулево-енергиен технологичен център. Използвана е мултифункционална двойна фасада, наречена TЕmotion. Тя е особено подходяща за реновиране на сгради, защото строителните работи са концентрирани само върху фасадата, отбелязват специалистите. Изборът й спестява от 40 до 50 % от първоначалната енергия, необходима за отопление, охлаждане, вентилация и осветление.

Новата фасада се състои от 6 модулни елемента TЕmotion, с вградени в тях 12 технически елемента. Използвано е устройство за фасадна вентилация Trox, с регистър за охлаждане, отопление и климатизация, както и тристепенен вентилатор. Към всеки вентилатор е монтиран високоефективен мотор, което намалява разхода на електроенергия. Всеки отделен елемент има и монокристален фотоволтаичен модул със задна вентилация, като всеки модул произвежда средно по около 400 W.

Важен елемент от фасадната система TEmotion са вентилационните клапи. Те осигуряват естествена вентилация през деня, а през нощта вентилацията се осигурява от автоматично отварящите се фасадни елементи. Така значително се намалява разходът за охлаждане на сградата. А в случай на пожар, вентилационните клапи изтеглят дима от помещенията.

Количеството светлина също е контролирано и се извършва от двукомпонентни щори, създаващи засенчени зони, без слънчев отблясък и без да се намалява нужното количество светлина в помещенията.

С помощта на всички тези съставни елементи, системата постига коеф. на топлопреминаване за външната обвивка на фасадата Ucw =1.0 W/m²K. Вътрешната обвивка е изградена с прозоречна система WICLINE 77 и двойно изолиран стъклопакет, с топлоизолация Ug =1.1 W/m²K.

Разработената от WICONA интелигентна фасадна концепция TEmotion успява да реагира при различните промени във външните атмосферни или вътрешни условия. Това допринася за по-високата степен на енергийната ефективност на сградната облицовка и намаляването на експлоатационните разходи. Допълнителното вграждане на фотоволтаични елементи в системата позволява активната употреба на слънчевата енергия. Като цяло това е специфична фасадна система, която би могла да се приспособява за различен тип проекти или при реновирането на стари сгради. Тя използва естествена вентилация и се отличава с много добра шумоизолация, дори и при отворени прозорци.

Дългосрочна инвестиция

Прави впечатление, че инвеститорите не са заинтересовани да влагат средства за енергоефективни фасадни продукти, отбелязват представителите на марката у нас. По-сериозни инвестиции се правят предимно при по-големи офисни и търговски сгради, където функционалността на фасадата и автоматизацията на механизмите гарантират последващи ползи за инвеститора или ползвателя. Според търговците на WICONA, не е трудно да убедиш клиента в качествата на даден продукт. По-важно е да се подбере правилната комбинация от качествени материали, за да се постигне подходящото за случая решение. А зад разработката на една цялостна фасадна концепция стои немалък екип от специалисти – архитекти, проектанти, фасадни инженери, специалисти ОВК и други дейности, което значително оскъпява крайния продукт.

Това, което предлага WICONA, е тази цялостна концепция за изпълнение на фасадата и приложението на алуминиеви профили, която обхваща отделните системи, системен обков, допълнителни елементи и механизми. Енергоефективните решения на WICONA имат своя индивидуалност при изпълнение и често надхвърлят рамките на серийното производство. Компанията предлага системи за нискоенергийни и пасивни сгради, както и различни варианти на двойни фасади.

Едно специфично фасадно решение, е конструкцията на TAO Център (Тодор Александров офиси), намиращ се на едноименния булевард в столицата. Използвана е двойна фасада, която комбинира елементната фасада Wictec 50 EL и обикновена фасада. Приложена е и системата за прозорци Wicline 70 E и Wicline 77 с отваряне навътре. За входните и евакуационните врати е употребена системата Wicstyle 77. Особеното тук е, че елементната фасада осигурява противоземетръсна строително-монтажна защита, като за целта са проектирани специални уплътнения, които да поемат преместване до максимум 20 мм. Освен това са направени Blower door тест и термографски анализ за енергийната ефективност на сградата. Обектът бе завършен през м. май 2012 г., като изпълнението на фасата и дограмите е дело на фирма Мухарски. Главният изпънител на обекта е “Аргогруп екзакт”, а инвиститор е австрийската компания Immorent.

Новия завод на Софарма, е друг ключов обект за Хидро Билдинг Системс у нас. Цялостното изпълнние на прозорци и врати е с продукти WICONA, като за прозорците е използвана новата система WICLINE 65 EVO, а за вратите WICSTYLE evo, а за фасадите Wictec 50. Доставена е и алуминиева подконструкция за вградени фотоволтични панели, инсталирани на покрива на завода.

Иновации при системите за прозорци и врати

Новите високотехнологични продукти за прозорци и врати WICLINE evo и WICSTYLE evo бяха във фокуса на строителния панаир BAU 2011. Днес те са сред предпочитаните продукти на WICONA у нас. Базирани са на иновативната технология UniSys, която дава възможност за унифициране на елементите при производството на голямо разнообразие от прозорци, врати и други системни решения, търсени на пазара. Целта е да се използват минимален брой стадартизирани елементи, което води до редица ползи – наличие на по-големи количества елементи на склад и значително намаляване на сроковете за доставка, отбелязват от фирмата доставчик.

Иновациите, които бележат развитието на тези системи, са в няколко насоки: оптимизиране на производството на прозорци – с улесняване на сглобяването им и избор на по-добри уплътнители, нови варианти на монтаж на обкова, както и по-добра статика и модулност при изпълнение на вратите.

Еволюция при прозорците, касаещи производството им:
– оптимизирана гама стъклодържатели
– оптимизирана гама уплътнители
– нов полиамид, допринасящ за по сериозна изолация в средната зона
– специален изолационен профил
– нови размери на камерата
– нов централен уплътнител 3/1
– нова отливка на ъгловата сглобка
– нови полиамидни ленти

Една от принципните разлики между старите профилните системи WICLINE 60E/70E и новите WICLINE 65/75 evo е в новата патентована технология за отливане на ъгловата сглобка. Сглобката е вече със сферичен клапан, който позволява еднопосочното  инжектиране на лепило, което спестява до 80 % от количеството му, необходимо при сглобяване на прозореца.  Тази връзка е особено важна за цялостното уплътняване на прозореца в ъглите, където принципно са най-водопропускливите места. Тази технология е фирмен патент и демонстрира нов поглед върху детайлите при направата на един качествен прозорец.

Друго фирмено нововъведение е прилагането на нова разработка уплътнители, екструдирани от специална пяна и EPDM, водоплътни, еластични и с много нисък коефициент на разширение.

Специално разработени са три варианта на полагане на централен уплътнител:
Стандарен. При него е елиминирана операцията лепене. Но този способ е сравнително по- скъп за приложение.
Вулканизирана рамка. Това е чудесен вариант, когато производителят на дограма е сигурен в размера на прозореца. Предимството му е, че уплътнителят е фабрично вулканизиран и лесно се монтира в готовата рамка. У нас за съжаление той не е много приложим, поради честата промяна на размерите.
Цялостен уплътнител. Това е патентована технология, при която уплътнителят е непрекъснат и може да се реже. Фиксирането му към алуминиевия профил се осъществява с помощта на покриващ ъгъл и нивелиращ ъгъл (на снимката в лилав цвят). За водоплътност, между рамката и уплътнителя се впръсква минимално количество силикон.

Иновативна технология на обкова
– директен монтаж на обкова до 160 кг
– стандартен WICSTAR ограничител на отварянето
– вграден амортисьор в ъгловата опора
– регулируем по вертикала и хоризонтала + усилието на затваряне
– ножиците са предварително монтирани на крилото

Нова концепция има и при обкова, като всички елементи, включително и риглите, се монтират челно. Това  значително опростява процеса на сглобяване. Стандартно обковът е проектиран за натоварване от 100 кг. Но с помощта на един или два допълнителни болта се постигат съответно 130 и 160 кг. товароносимост. За сравнение, за единична балконска врата, с размери 1700х2500 мм, е необходим обков с товароносимост 160 кг.

Стандартните панти WICSTAR evo са без освобождаване на канала за риглата. Изборът на скрити панти има предимство, което е в по-добрата визия и по-големия ъгъл на отваряне – 105° вместо 90°. При скритите панти товароносимостта е стандартно за 160 кг, без допълнителни елементи.

Характерно за системния обков на WICONA e, че стандартно е взломоустойчив.Той е с по-добра ергономия, по-добро фиксиране и по-лесен монтаж. Подобрени са и заключващите части, като е усъвършенстван дизайнът и е намалена силата за  затваряне. Единственият стандартен елемент, който е съвместим с прозоречните системи WICLINE evo e дръжката. Може да се сложи и обикновена PVC дръжка, но WICSTAR имат по-привлекателен вид и два варианта на избор – с или без розетка, коментират специалистите.

Нови разработки при вратите WICSTYLE evo

Профилните системи за врати WICSTYLE 65/75 имат универсална употреба. Те могат да задоволят както функционалните изисквания за обществени сгради, така и естетическите очаквания на частните клиенти. Предимството им е, че могат да се сглобяват предварително, както и да се отварят навън и навътре. Изборът на ролкови панти осигурява лесното им регулиране и товароносимост от 150 кг. С уникалната си технология на закрепване на пантите, фирмата  гарантира лесната им подмяна по всяко време. Възможно е и поставяне на скрити панти. Монтажът на брава също е улеснен, като тя се  завинтва в изолацията, без да се нарушава целостта ѝ.

Топлинната изолация на вратите достига  0,8 W/m2K, което позволява приложението им за пасивни сгради. Звукоизолационните свойства са под 43 dB.

Характеристики на системите

Важно е да се спрем и на топлоизолационните характеристики на прозоречните системи. Обикновено те се измерват с коеф. на топлопреминаване, който варира в определни граници. За прозоречните системи WICLINE 65 evo те са от 1,4 до 1,8 W/m²K, а за WICLINE 75 evo – 1,2 – 1,6 W/m²K. Но как се определя този коефициент и от какво зависи.

При определяне на топлоизолацията на един прозорец е важно да се вземе под внимание не само размерът му, но и отваряемостта, видът на стъклата и дистанционерът, отбелязват специалистите на Wicona.  Колкото по-голям е профилът, токлова по-голяма е площта, което увеличава коефициента, според познатата на производителите на дограма формула:

Uw = Ag.Ug + Af.Uf + Ig.Yg
—————————————
Ag + Af

Където:
lg е обиколка на стъклопакета;
Ug е коеф. на топлопреминаване на стъклопакета;
Uf е коеф. на топлопреминаване на рамката (вкл. крилото);
Yg е (psi )коригиращ коефицент;
Ag е площ на стъклопакета;
Af е площ на рамката (вкл. крило, летящ и стационарен делител).

За стандартен прозорец и крило коефициентът на топлопреминаване е на горната граница. Според специалистите, за всеки размер профил се определя и различен коефициент на топлопреминаване Uf, а при определянето на Uw (за прозореца) особено важен е коригиращият коефициент psi, който се определя от вида на дистанционера.

Ето защо при представяне на топлоизолационните способности на профилите трябва да се отчитат реалните стойности, което често не се прави у нас, коментират търговците на WICONA.

Може да харесате още...