Запалимите облицовки във Великобритания остават в историята

Оцелелите от пожара в Гренфел Тауър приветстваха пълната забрана за използването на горими облицовъчни материали 15 месеца след бедствието, като заявиха, че това е „първият сигнал, който чуват“ от управляващите. Внезапната промяна е вследствие на публичните показания, които оцелелите предстои да дадат.

Джеймс Брокъншир, държавен секретар по жилищните въпроси, общностите и местната власт, се очаква да обяви в понеделник, че панелите и изолациите, които горяха толкова силно на 14 юни 2017 г., убивайки 72 души, повече няма да бъдат допускани в строителството.

Пластмасите, дървесината и продуктите, които включват запалими материали като алуминиевите композитни панели, ще бъдат забранени в системите за външни стени, използвани в жилищни сгради с височина над 18 метра, обявиха управляващите по-рано това лято. Единствените материали, които ще бъдат разрешени, са тези от класове А1 и А2, които включват трудно горими материали като метал, камък, стъкло или гипсокартон.

Промяната в нормативната уредба ще доведе до сериозен катаклизъм в строителната индустрия. Промяната вероятно ще забрани използването на много изолационни материали, включително видовете фенолна пяна и полиизоциануратната пяна на базата на нефт. Забраната ще обхване и болници, училища и старопиталища и ще засегне строителството на повече от 1000 сгради годишно, което съответно ще добави още около 10 млн. паунда към строителните разходи.

„Тази забрана ще спаси животи“, казва Ахмед Елгуари, който е загубил майка си и сестра си в огъня и е ръководил кампанията на онеправданите и оцелелите за промяна на правилата, които се позволили Гренфел Тауър да бъде облицована със силно запалима пластмаса. „Всеки, който е наблюдавал кулата онзи вечер, знае катастрофалните последствия от тези горими материали. Те изобщо не трябваше да са там. Това е сърцераздирателно и прекалено късно за нашите семейства, но ние трябва да се уверим, че други семейства в страната ще могат дабъдат спокойни в домовете си“.

Забраната ще опрости режима за архитектите и строителите. Той беше много сложен, заради допускането на цели системи за облицоване от запалими материали, които успешно са преминали строителните разпоредби. Правителството все още не е решило какви изследвания за пожароустойчивост ще се използват в бъдеще.

„Приветствам тази корекция на строителния регламент по отношение на незапалимите материали“, каза Арнолд Таринг, независим експерт по противопожарна безопасност. „Това ни връща към стандартите за безопасност от 1935 г. съгласно Лондонския закон за строителството. Но какво ще правим с всички останали сгради, които са били построени по света? Запалима изолация се използва в системите за облицовки на хиляди сгради по света. Какво ще направят другите правителства по въпроса?“

Може да харесате още...