Заработи инсталация за сортиране на стъкло

Първата у нас високотехнологична инсталация за сортиране, преработка и отделяне по цвят на отпадъци от стъкло заработи в община Равно поле.

Тя бе открита вчера от министъра на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева, столичният кмет Йорданка Фандъкова и директорът на „Екопак“ Тодор Бургуджиев.

Високотехнологичната инсталация, на стойност 2,5 млн. лева, е на организацията „Екопак“. Тя преработва 100 тона стъклени отпадъци на ден.

Министър Василева приветства откриването на инсталацията и подчерта значението й за опазването на околната среда, за икономичното използване на ресурсите и за генерирането на по-малко отпадъци.

Близо 230 хил. тона годишно са преработените отпадъци от различните инсталации в страната. Близо 6,6 млн. души на територията на 177 общини са обхванати от системата за разделно събиране на отпадъци, съобщи министърът. Това по думите й е изцяло в съответствие със законодателните изисквания.

Министерството работи съвместно с общините и бизнеса за надграждането на системите за отпадъци, посочи Василева.

Тя съобщи, че министерството е изградило 19 системи за преработка на отпадъци, изцяло съответстващи на екологичното законодателство, които обслужват над 3,5 млн. души в страната. 12 от тези регионални системи са обезпечени с компостиращи инсталации за биоразградими, зелени отпадъци. 11 системи имат сепариращи инсталации.

Това е важна стъпка към оползотворяването и третирането на отпадъците не като боклук, а като ресурс. МОСВ ще продължава да подкрепя инициативи, свързани със „зелените“ инвестиции и идеи, посочи министър Василева.

Кметът Фандъкова каза при откриването, че основата на политиката на Столичната община по отношение на екологията е по-голямо количество рециклирани отпадъци и по-малко депониран боклук.

„Екопак“ е партньор на Столичната община и обслужва седем столични района с разделно събиране на отпадъците. 60 на сто от опаковките от стъкло, които ще бъдат обработвани в новата инсталация, са именно стъклените бутилки, изхвърляни от столичани, информира кметът.

По думите й колкото по-модерна е технологията на инсталациите за отпадъци, толкова по-малко отпадъци за депониране ще има в София.

Кметът каза, че за една година работа на инсталацията за преработка на отпадъци на Столичната община са осигурени 79 процента по-малко отпадъци за депониране. Ежедневно в завода се преработват около 1000 тона отпадъци, а количеството стъкло в общия отпадък е между 5 и 7 процента, каза още столичният кмет.

dir.bg

Може да харесате още...