Зигзагообразни балкони извайват фасадата на жилищен блок

Балкони, подредени на зиг-заг и обезопасени с парапети от лиственица, оживяват фасадата на жилищен блок в Грац, Австрия. Те са дело на базирания в Грац офис на архитектурната група LOVE Architecture and Urbanism. Проектирани са с идеята да преобразят обикновения изглед на новата жилищна сграда на Ragnitzstrasse 36 в нещо по-забележително.

Архитект Bernhard Schönherr споделя, че основните проблеми на този проект са били строителните разходи и размера на апартаментите. „Извън това, имахме пълната свобода да проектираме нещо наистина уникално.” – казва той. „Цялостната архитектурна визия на сградата е постигната с относително евтини строителни компоненти, като балконите например.”

Четириетажната сграда разполага с 15 малки апартамента и един пентхаус и в известна степен е проектирана с цел да посрещне жилищните нужди на медицинския персонал на близката болница, която е и най-голямата в Грац. Апартаментите са с площ от 40 до 50 кв. м., а балконите добавят допънителни 17 кв. м.

„Освен в търсене на впечатляващ скулптурен ефект, балконите са проектирани като естествено продължение на жилищата, правейки ги да изглеждат по-просторни, погледнати отвътре.” – казва Schönherr.

Ъгловидната форма на покрива и пода на всеки от балконите обособява частично покрито външно пространство, на което има достатъчно място за маса и столове, за декоративни растения и други обекти. Освен това, трапецовидната форма, заедно с преградените с фина текстилна мрежа отвори между съседните балкони, дава възможност на архитектите да заобиколят някои от нормативните ограничения.

„Постигната е максималната стойност на общата жилищна площ, която е разрешено да се изгради,” обяснява Schönherr. „Балконите се включват в изчисляването й, само ако са напълно затворени с покрив и две стени отстрани. Като ги разчупихме така, че да не са напълно оградени с покрив и стени, намалихме квадратурата, която те добавят към общата площ, без да се налага да намаляме реалния им размер.”

LOVE Architecture and Urbanism са избрали лиственица като материал за парапетите, в стремежа си да смекчат изгледа на южно ориентираната фасада. Schönherr споделя, че изборът е обоснован от ниската цена и местния характер на материала. „Лиственицата е трайна, с хубав естествен цвят и остава приятно усещане при допир. Също смятаме, че ще стои много красиво, когато посивее след време.” – споделя архитектът.

В контраст на топлата и отворена южна фасада, тази, която е обърната към улицата, е покрита с перфориран метал, който служи като параван за достъпните посредством външно стълбище балкони, свързващи апартаментите. По този начин се създава усещане за по-голямо отстояние между апартаментите и улицата, а също така се осигурява защита от дъжд и сняг, като се избягва плътното затваряне.

arhitektura.bg

Може да харесате още...