Зимната градина – оазис през зимата и бягство от ежедневието

Сега все още е топло и по нищо не личи, че е началото на декември, но зимата хлопа на вратата, а нейното очарование е в покритите със сняг улици, дървета и къщи. И когато двора се покрие със сняг, единственият начин да запазим градината и любимите цветя, е да си направим зимна градина. Дали ще е самостоятелна постройка, интегрирана с жилището или остъклен балкон, тя ще ни радва с красотата и свежестта си. И този малък оазис много често е нашето спасение от забързания и динамичен живот.

Има много и различни варианти за реализация на зимните градини – еркери, веранди, разширения на покрива, пристройки или самостоятелни помещения. Зимната градина може да бъде проектирана на и под балкони, пред мансарди и над гаражи. Ако през лятото сте решели да остъклите една от терасите, това би могло да е идеалното място, където с фантазия и вкус да подредите любимите си екзотични цветя. Тогава жилищното пространство и зимната градина се сливат изцяло и дъното на помощението би било мястото с най-много акумулирана слънчева светлина и топлина.

Из¬г¬раж¬да¬не¬то на зим¬ната гра¬ди¬на поражда и много въпроси, свързани с архитектурния план, узаконяване на съоръжението и ред други технически детайли. За финал остава приятния момент да се подберат цветята и тяхното разположение в пространството.

Целият този процес изисква добро планиране, затова ще представим важните стъпки при изграждането на този природен кът, като част от съвременната архитектура.

ОРИЕНТАЦИЯ И ИЗГРАЖДАНЕ

Свър­з­ва­не­то на ос­тък­ле­но­то прос­т­ран­с­т­во с жи­лищ­на­та сгра­да пос­та­вя въп­ро­са за не­го­во­то кон­с­трук­тив­но и фун­к­ци­о­нал­но ре­ше­ние, съг­ла­су­ва­не­то му с ар­хи­тек­тур­ния стил на къ­ща­та и топ­лин­ни­те за­гу­би. Зимната градина се състои от стъклени плоскости и носещи конструкции от различни профили. Тя няма стени и осигурява пряка видимост към външното пространство. За свързването с фасадата, покрива и пода, както и за ъглите се използват специални профили. Пространството между тези връзки може да се оформи индивидуално.

Най-раз­п­рос­т­ра­не­ни­те случаи на съчетаване на къ­щата и зим­ната гра­ди­на са след­ни­те:

Продължение на фасадата. Това е решение, което може да реализирате като остъклите част от пространството или допълнително пре­об­ра­зите терасата, или балкона.

Най-добрият вариант е да предвидите зимната градина при проекта на къщата. Тогава бихте могли да я внедрите към архитектурата й, като се съобразите с потока от слънчева светлина и топлинните загуби.

Ако имате възможност да предвидите пространството още при проектирането на сградата, е добре да знаете какви са предимствата и недостатъците при различното изложение на градината. Когато се пристроява към сграда е от значение свободното място и съседните постройки.

Ъгловото разположение на зимната градина е по-фун­к­ци­о­нал­но, защото две стени контактуват с дома (предимно за последен етаж от сградата).

Според специалисти, източното изложение е най-доб­ро­ за зим­на гра­ди­на, ко­я­то ще се из­пол­з­ва ак­тив­но и през ля­то­то. Неудобството е, че слън­це­то не про­ник­ва и не заг­ря­ва дос­та­тъчно прос­т­ран­с­т­во­то, което налага и по-добрата му топлоизолация. Разположението й из­ця­ло на юг е подходящо един­с­т­ве­но в ра­йо­ни­те с по-малко слън­це­греене. За да не се прег­ря­ват рас­те­ни­я­та, ще тряб­ва да се пред­ви­ди ефи­кас­на за­щи­та от слънчеви­те лъчи, като вън­ш­ни що­ри например. Не бива да се забравя и вентилацията на помещенията. Се­вер­на­та ори­ен­та­ция оси­гу­ря­ва рав­но­мер­на и пос­то­ян­на свет­ли­на­. Добър вариант за това разположение е и направата на стъклен покрив.

ВИЗИЯ

За да не стои като придатък към къщата или сградата, помещението за зимна градина трябва да се съобрази с общата архитектура и вида на използваните материали. Цветовете също са от значение. Една пълна с растения зимна градина е безплатна климатична инсталация за намиращите се зад нея помещения. Растенията произвеждат кислород и по този начин оказват положително влияние на климата в помещенията, създават благоприятна за здравето атмосфера.

Помещението служи за буфер през студените сезони и допринася за икономията на разходи за отопление, използвайки безплатна слънчева енерги: късовълновите слънчеви лъчи преминават безпрепятствено през стъклата и затоплят стените, пода и мебелите в зимната градина. А излъчващата се от тях топлина рефлектира в по-голямата си част от стъклата и се превръща в топлинна енергия.

Важна част от проекта за зимната градина е определянето на ветровото натоварване, натрупването на сняг, както и собствения наклон на конструкцията. След анализ на техническите данни се определят конструктивните особености на зимната градина.

Ъгълът на наклон на покрива трябва да е достатъчно голям, за да обезпечи постъпване на достатъчно количество слънчева енергия в помещението. В същото време да осигури ефективно отразяване на слънчевите лъчи през лятото и приплъзване на снега по склона, за да не отнема от топлината и да не натоварва конструкцията.

МАТЕРИАЛИ

Съвременната зимна градина се реализира с използването на разнообразни материали и нови технологии. Добре изградената зимна градина допринася за оформяне архитектурата на сградата.

Възможностите за комбиниране на различните видове материали и начини на отваряне и плъзгане свидетелстват за многообразието при проектиране на конструкцията. Няколко са ключовите елементи – вертикално остъкляване, светлопрозрачен покрив и отваряеми части (прозорци, капандури, врати). Всеки елемент се изготвя от специален профил.

За остъкляването може да се използва алуминиева дограма и двоен слой стъкла. Това спестява енергията за отопление и намалява шума. За страничните части може да се избира между алуминий и пластмаса. Изпълнението със стъклопакет на практика елиминира появата на конденз за разлика от старите единични стъкла. Стъклопакетите с нискоемисионните (Ка) стъкла гарантират отлична топлоизолация, а стъклата със специални слънцезащитни покрития могат да контролират слънчевите лъчи.

Всеки производител на дограма от алуминий или PVC профили, включва в портфолиото си и изработката на конструкции за зимни градини. Алуминиевите зимни градини са красива алтернатива на традиционните дървени конструкции. Те не се нуждаят от поддръжка, като в същото време са устойчиви на външни влияния. Освен алуминиевите профилни системи на Profilco и Alumil, се използват немски профили на TS-Aluminium.

У нас се предлага и варианта алуминий-дърво на немската компания Gutmann – алуминиеви профили с уплътнение, монтирани върху дървена конструкция.

Конструкциите за зимни градини трябва да издържат на големи температурни разлики, висока влажност на въздуха, лед, сняг, влага. Ето защо са използват материали, които са трайно устойчиви на неблагоприятни атмосферни влияния. Това предполага използването на многокамерни профили от алуминий или полимерни материали с армировка от поцинкована стомана.

Комбинирането на алуминиеви профили с метален скелет (стойки, колони, наклонени греди), известна като конструкция Alum-Wood, е оптималното решение в случай на неприятно натоварване и големи габаритни размери на зимната градина.

Комбинацията алуминий – пластмаса, която предлага FINSTRAL, е предназначена за високи изисквания и екстремни метеорологични условия. Тя е тествана за издържане на вода и влага. Панорамните ъглови прозорци и прозорците тип „английски двор“ на италианската компания, правят всяка идея приложимо решение в стила на вашата къща.

Зимни градини от стомана

Системата за зимни градини от стомана предоставя невероятни възможности по отношение на изобретателност, размери и оформление: от обикновеното балконско остъкляване до многоетажна стъклена конструкция – всяко архитектурно решение е изпълнимо. Стоманата поема екстремни натоварвания, притежава отлични статични свойства и благодарение на изключителната си стабилност позволява изграждане на големи обекти.

Структурата на системите JANSEN VISS, представяни от ALUKÖNIGSTAHL, позволяват хармонично изпълнение на вертикална зимна градина с повишена степен на топлоизолация като пристройка към вече съществуващо строително тяло.

Компанията предлага и топлоизолирани системи от алуминий с външна или вградена статика SCHÜCO, с вариативни типоразмери (напр. 135°-ви ъгли и триъгълен скат). Системата е разработена с възможност за покривен наклон от 7° до 45°.

ALUKÖNIGSTAHL предлага и топлоизолираната конструкция SCHÜCO WI60, която би могла да съчетае всички екстри на една подобна конструкция – от покрива и покривните прозорци, фиксираните или отваряеми елементи, фотоволтаика или термоелектроника, до електродвигатели или интегрирана система за управление VentoControl.

Веранда от поликарбонат

При планирането на зимна градина особено внимание се отделя и на прозрачните покриви. За разлика от вертикалното остъкление, където в повечето случаи се прилагат стандартни стъклопакети, прозрачните покриви в зимните градини се остъкляват с „безопасни“ стъкла – триплекс или закалено стъкло.

Зимната градина с високи стъклени стени и стъклен покрив и двойно изолирани повърхности предоставят чудесна светлина и пълна защита от външни влияния.

Най-подходящ за целта е плътния поликарбонат, плексиглас или PETG плоскости, съчетаващи висока термоустойчивост, уникална удароустойчивост и висока прозрачност. Степента на топлоизолация на плътния поликарбонат с дебелина 2мм е аналогична на тази на обикновено стъкло с дебелина 10 мм. Той съхранява оптичните и механичните си свойства в най-неблагоприятна външна среда, притежава UV – защита и 10 тодини гаранция!

Поликарбонатът представлява разновидност на пластмасата и наред с акрилното стъкло (плексиглас) е сред основните синтетични заместители на обикновеното силикатно стъкло. Практиката е показала отличния ефект при използване на многослоен поликарбонат в построяването на парници, оранжерии, цветарници, ботанически и зимни градини.

Тъй като обикновеното силикатно стъкло не разсейва светлината, слънчевите лъчи преминават през него, без да променят направлението си. В резултат на това в изградените от стъкло градини, светлината достига само до връхните части от растенията, докато долната част остава в сянка, което не се отразява добре на развитието на растенията.

При остъкляването с многослоен поликарбонат този проблем не съществува, защото слънчевите лъчи, преминавайки през многоклетъчната структура, излизат от нея в различни направления, осветявайки цялата видима част от растенията.

Поликарбонатът не е устойчив на ултравиолетовите лъчи, затова повечето производители нанасят чрез ко-екструзия едно- или двустранно лаково стабилизиращо покритие. Благодарение на него материалът може да се използва навън, без да изменя качествата си достатъчно дълго време.

ЦВЕТЯТА

Видът на растенията, които ще виреят в зимната градина, зависи от температурата в нея. Обикновено първо се питаме как да разположим растенията в зимната градина. Можем да изберем стъпаловидно полагане, с помощта на стелажи или цветарници. Така цветята ще могат да се степенуват по височина, а стопаните ще имат достъп до всички зелени любимци, за да полагат необходимите грижи за тях. Правилно е по-високите и невзрачни растения да се поставят отзад, а по-ниските и ефектните – отпред. Висящите кошници също намират място в зимната традина. От тях могат да спускат стъблата си ампелни (висящи) растения, еленови рога или папрати. Фантазията и личният вкус също са важни за разполагането на цветята. Някои предпочитат богатата зеленина на джунглите и избират големи тропични листнодекоративни видове, папрати и лиани.

Може да сътворите композиция от растения с участието на камък и вода. Тогава зимната градина ще се превърне в един малък оазис с екзотични цветове, омайващи аромати и свежест, бликаща от водната площ. Бромелиевите растения и орхидеите могат да се аранжират заедно с камък и дърво.

Оригинално решение е използването на сух дънер, който да се украси с бромелиеви.

В студените помещения, с температура не по-ниска от 5°, зимуват средиземноморските декоративни растения – палми, бугенвилея, акация, фуксия, камелия, зокум (олеавдър), гербер, мимоза (храст), пасифлора (красиво пълзящо цвете) и т. н.

В топлите помещения, (с t над 15°) се отглеждат банани, фикуси, драцена, бромелии, бръшлян, юка, стайна липа, кипарисова трева и др.

Ако искате да имате прекрасни цъфтящи растения и през зимата, може да засадите азалии и циклами, фатсия, хоя, орхидеи, пеларгониум или зимен жасмин.

Парниковите орхидеи не бива да се объркват с орхидеите за гледане в топли стаи (20-24°С) и с видовете за по-хладни стаи (15-19°С). Внимавайте предимно с нощната температура, защото някои видове могат да понесат до 10°С, докато други не понасят температура, по-ниска от 15°С.

Ако сте превърнали част от хола в зимна градина, то уютната обстановка на дома ще се допълва от някое от следните растения – кротон, скиндапсус, драцена, сансеверия, спатифилум, филадендрон, хлорофитум, монстера, зебрина, фикус, вашингтония, юка и др. Не забравяйте да осигурявате достатъчно влага и избягвайте температурни промени в помещението.

Надявам се този поход сред джунглата от красиви растения, защитени под тежката и сигурна градинска конструкция, да бъде полезна информация при избора на подобен оазис във вашия дом. И да не забравяме, че цветята ни зареждат с енергия и въздух, но и те имат нужда от нашите грижи!

Може да харесате още...