Правилна вентилация  – не само по време на коронавирус

Rosenheim

Пандемията поставя на масата въпроса за правилната вентилация, особено в училищата и обществените сгради.

В „Препоръки за използване за прозорци в училищни сгради“ на Института за технология на прозорците (ift Rosenheim) са дадени множество практически съвети за планиране и експлоатация. Вече над 50 години Институтът се занимава с техническите аспекти на технологията за прозорци, фасади, стъкло и врати, използвайки научни методи. Вентилацията, дневната светлина, пасивното използване на слънчевата енергия, както и безопасността и използваемостта са в неговия фокус от самото начало.

По време на пандемията  политиката и администрацията „преоткриха“ значението на проветряването през прозорците за минимизиране на риска от инфекция. Изследванията на Института за технология на прозорците показват кои технически и физиологични взаимовръзки трябва да се проветряват на всеки 20 минути извън обикновената препоръка.

При разработването на изискванията за обикновената вентилация през прозорците са отчетени параметри като размерът на стаята, отваряемата площ на прозореца, типът отвор, заетостта на помещението, външната температура и др.

Затруднена вентилация
За съжаление, се установява, че през последните 20 до 30 години прозорците са проектирани по-често според архитектурни или финансови аспекти, а не според технически функционални аспекти. Ето защо вентилацията често се затруднява от неподходящи прегради и разположение на прозорците в стаята.

В много класни стаи и офиси често има само няколко зони, където прозорците се отварят,  което затруднява естествената вентилация. Прозорците само с едно накланящо се крило близо до учителското бюро и няколко накланящи се капандури в класната стая са доста често срещано решение, но те са недостатъчни за доброто качество на въздуха в помещенията.

Осигурете подаване на чист въздух
За поддържане на здравето, благосъстоянието и умствената дейност  е необходимо достатъчно количество свеж въздух . За доброто качество на въздуха в помещенията се препоръчва средна концентрация на CO2 от 1000 ppm (ppm = брой частици на милион). Следователно ограничаването на съдържанието на CO2 на закрито е ключово изискване за училищните и офисните помещения.

Без вентилация концентрацията на CO2 се повишава до неприемливите 2000 ppm по време на учебен час. Фокусирането върху самото филтриране на вируси е твърде недалновидно, тъй като не елиминира високата вредна концентрация на CO2.

Симулационните изчисления от ift Rosenheim за типична класна стая показват, че вентилацията през прозорците е достатъчна при достатъчно голяма отваряема площ на прозорците и намален състав на класа. Комбинацията от постоянна вентилация с наклонени прозорци и усилена вентилация по време на почивки е идеална. Ако прозорците са само наклонени, обменът на въздух е твърде нисък. Прозорците, които могат да се отворят в долната и горната част, също са от полза, тъй като използват „ефекта на комина“, при който топлият въздух се издига нагоре.

Концентрацията на CО2 като индикатор
В идеалния случай необходимата вентилация на сградите трябва да се извършва според нуждите, така че отоплителната енергия, необходима за подгряване на въздуха, да остане ниска и разходите за енергия и емисиите на CO2 да бъдат намалени. Ето защо устройствата за измерване на CO2 или „светофарите за CO2“ са добро решение, тъй като концентрацията на CO2 е добър показател за замърсяването на въздуха с аерозоли, фин прах и други замърсявания – а оттам и за коронавируса, както демонстрират научни изследвания с грипни вируси.

Но дори и без светофар за CO2, необходимият обмен на въздух може да бъде определен по по-диференциран и базиран на нуждите начин, т.е. дали прозорците трябва да се отворят след 15, 20 или 45 минути. За това могат да се вземат предвид важните влияещи променливи (обем на помещението, обмен на въздух, отваряема площ на прозореца, тип отвор, заетост на помещението и температурната разлика между въздуха в помещенията и на открито).

Независимо от това, нарушенията в комфорта през преходните месеци и през зимата не могат да бъдат избегнати с принудителна вентилация. Освен това външният шум може да попречи на разбирането на речта, когато прозорците са отворени. В допълнение, обменът на въздух се затруднява през летните месеци, тъй като липсва необходимата температурна разлика, а топлият въздух отвън допълнително отоплява стаята, така че хората да се чувстват неудобно.

Планирайте прозорците цялостно
Планирането на прозорците и стъклените повърхности при ново строителство и ремонти трябва да бъде цялостно. Добрите условия за обучение и работа могат да бъдат постигнати чрез автоматичен и независим от потребителя контрол на системите за защита на прозорците, отблясъците и слънцето заедно с децентрализираните хибридни вентилационни системи.

Това предотвратява затоплянето на стаите следобед и позволява нощно охлаждане, така че да се избегнат скъпи и енергоемки климатични системи. Понастоящем ift Rosenheim разработва насоки с обяснения, диаграми и помощни средства за изчисления, както и допълнителна концепция за обучение в подкрепа на архитектите и експертите по прозорци при планирането на вентилацията.

Може да харесате още...