Становище на Сдружение „Български врати и прозорци”

Във връзка с непрофесионално изказано мнение по време на кръгла маса „Енергийна ефективност – тенденции в съвременното строителство и политика в сектора без алтернатива в световен и европейски мащаб“ и разпространено в средствата за масова информация, от иначе уважавания проф. Димитър Назърски, в качеството си на член на Управителния съвет на Българска асоциация за изолации в строителството и Ръководител катедра „Строителни материали и изолации“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия, бихме желали да информираме цялата българска общественост, че така представените от същия технически възможности на българските производители не отговарят на истината.

Наистина към момента в Наредба 7 от 2007 г. на Министерство на регионалното развитие и благоустройство /МРРБ/, за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради, коефициента за топлопреминаване на пластмасови и алуминиеви прозорци (UW) са съответно 2.0 W/(m²K)  и 2.2  W/(m²K). Сдружение „Български врати и прозорци“ още през месец юли 2008 г., внесе изчерпателно становище в МРРБ за намаляване на тези коефициенти. Решението за намаляване на коефициентите на топлопреминаване на прозорците е продиктувано от единодушно взето решение от експертите, членуващи в организацията. Конкретното предложение е свързано с намаляване на коефициента на прозорци с ПВЦ рамки от 2.0 W/(m²K) на 1.7 W/(m²K), а за алуминиевите прозорци от 2.2  W/(m²K)  на 2.0 W/(m²K).

В свое писмо от октомври 2008 г. зам. министър Савин Ковачев, покани експерти от строителните подбраншове за сформиране на работна група, която да изготви предложение за изменение и допълнение на Наредба 7/2007 г. От този момент в поредица от заседания Сдружение „Български врати и прозорци“ се опитва с всички сили да защити позицията си и направените предложения за намаляване на коефициентите, въпреки първоначално голямата съпротива от страна на другите експерти, участващи в работната група, нашите представители съумяха мотивирано да защитят позицията си.

Предлагам на Вашето внимание част от мотивите, които бяха внесени в МРРБ:

ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НАРЕДБА 7 ОТ 15 ДЕКЕМВРИ 2004 Г.
ЗА ТОПЛОСЪХРАНЕНИЕ И ИКОНОМИЯ НА ЕНЕРГИЯ В СГРАДИ (ДВ, бр. 5 от 2005г.)

На база на все по-високото ниво на технологично оборудване, по-високото ниво на качество и наличието на нови технологии за производство на влаганите в крайния продукт материали, предлагаме:

В чл. 13 от Наредба 7/2004 за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради, да бъдат направени следните изменения:

1. В т. 1 текстът “при дървени или пластмасови рамки или при комбинация от тях” да се замени с “при прозорци изпълнени с дървени или пластмасови рамки”;
В т. 2 текстът “при метални рамки” да се замени с “при прозорци изпълнени с метални рамки

Мотиви:
В досегашният запис на текста не става ясно дали се има предвид коефициентът на топлопреминаване на прозореца или на рамката. В т. 1 “или при комбинация от тях” следва да отпадне, тъй като практически това не се прави.

2. В т. 1 коефициентът от 2,0 W/(m²K) да бъде намален до 1,7 W/(m²K);
В т. 2 – от 2,2 W/(m²K) до 1,9 W/(m²K);
В ал. 4 от 2,2 W/(m²K) до 1,7 W/(m²K).

Мотиви:
Получените при изпитване в лабораторни условия резултати за стойност на коефициента на топлопроводимост, в най-общия случай варират от 1,4 до 1,8 W/(m²K) (Заб.: Представителност на резултатите около 70% от легално работещите фирми в България). На тази база считаме, че коефициент от 1,7 W/(m²K) е реално достижим от производителите при спазване предписанията за производство.

Коефициентът на топлопреминаване е в пряка зависимост от броя на вложените уплътнения, коефициентите на използваните профили спрямо материала, от който са изработени. Този коефициент евентуално може да бъде повлиян и от повърхнината и форма на напречно сечение на профилите, както и от монтажа и устройствата за проветряване. Отчитайки характеристиките на вложеното стъкло може да се повлияе от типа, размера, облицовката, вътрешният обем, конструкцията и използваните уплътнители. Коефициентът на топлопроводност не се изменя според вида на използвания обков.

На тази база, позовавайки се на предвидената възможност за даване на коефициента, чрез използване на изчислителен метод се изчисляват резултати за коефициента.

За да не изпаднем в много задълбочени, чисто технически и строго професионални  подробности и с цел да опровергаем негативното мнение за българските производители, прилагаме  информация за коефициентите на топлопреминаване на ПВЦ и алуминиевите рамки, които в момента се предлагат на българския пазар, както и съответните изчислени стойности за готовия продукт (прозорец), което илюстрира потенциала и възможностите за производство на качествени продукти.

За прозорци с 3-камерна ПВЦ дограма
Коефициенти на топлопреминаване на рамката UF от 1,5 до 1,8 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на стъклопакета UG
– Стъклопакет с две флоатни стъкла – 2,7 W/(m²K);
– Стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – 1,6 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на целия прозорец:
– При стъклопакет с две флоатни стъкла – от 2,5 до 2,7 W/(m²K);
– При стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – от 1,6 до 1,7 W/(m²K);

За прозорци с 5-камерна ПВЦ дограма
Коефициенти на топлопреминаване на рамката UF от 1,0 до 1,4 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на стъклопакета UG
– Стъклопакет с две флоатни стъкла – 2,7 W/(m²K);
– Стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – 1,6 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на целия прозорец:
– При стъклопакет с две флоатни стъкла – от 2,3 до 2,4 W/(m²K);
– При стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – от 1,6 до 1,7 W/(m²K);

Прозорец с Алуминиева рамка
Коефициенти на топлопреминаване на рамката UF от 1,4 до 2,4 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на стъклопакета UG
– Стъклопакет с две флоатни стъкла – 2,7 W/(m²K);
– Стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – 1,6 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на целия прозорец:
– При стъклопакет с две флоатни стъкла – от 2,4 до 2,7 W/(m²K);
– При стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – от 1,7 до 2,0 W/(m²K);

Заради намалялото доверие към българските производители на прозорци (поради наличие на много фирми стоящи в „сивата част“ на икономиката, продиктувано от липсата на регулаторен режим за производителите на врати и прозорци), тук няма да си позволим да занимаваме читателя с високо-технологични решения, чрез които крайният продукт „прозорците“ могат да достигнат коефициент на топлопреминаване 0.78 W/(m²K), само ще си позволим да кажем, че над 50% от компаниите в сектора, чрез наличното си оборудване, могат да произвеждат прозорци с коефициент = 1.3 W/(m²K).

С уважение,  
Вирджиния Йонкова 17.03.2009г.
Главен секратар на сдружение „Български врати и прозорци“ гр. София

Може да харесате още...